Sakal Duası Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sakal Duası Okunuşu ve Anlamı

Sakal duası, gençler ve yahut yaşlılar için söylenen bir söz sakal bırakmak farzdır ve peygamber efendimiz (S. A. V) sakal bırakın diye buyurmuştur. Sakal duası tıraş olurken ya da sakallarınızı keserken sakalı taradıktan sonra ellerimizle düzeltip aşağı doğru biraz kaydırıp uçlarından makas ya da kesici ustura tıraş makinesiyle azıcık aldıktan sonra okunacak duadır. Bu duanın okunması sünnettir. Peygamber efendimiz (S. A. V) vaazıdır.

Sakal duası, sakal genç ve yaşlı erkeklerde çıkan yanak üst dudak, çene ve gıdık bölgesinde çıkan tüy ve sert kıllardandır. Nitekim Allah Rasulunden Hz. Aişe bir Hadis'i Şerifi şöyle nakleder ve belirtir "On şey fıtrattandır: Bıyıkları kesmek tıraş etmek; sakalı salıvermek bırakmak uzatmak; misvak ile ağzı, dişleri temizlemek gargara yapmak; su ile burnu temizlemek; tırnakları kesmek uzatmamak; kirlerin barınabileceği yerleri yıkamak; koltuk altındaki kılları gidermek tıraş edip uzatmamak, kasıkları tıraş etmek; necaset yolunu su ile pak eylemek taharet etmek" (Müslim, Tahare, 56; Ebu Davud Tahare, 29; Nesâî, Zine, l) başka bir Hadis'i Şeriflerinde ise: "Bıyıkları çok kısaltın, sakalları ise bırakın";. "Müşriklere muhalefet edin; bıyıkları kısaltın, sakalları çoğaltın";. "Bıyıkları kesin, sakalları bırakın. Böylece Mecusîlere benzemeyin " (Buhari, Libas, 64; Müslim, Tahare, 54) buyurmuşlar ve müminleri sakal bırakmaya teşvik etmişlerdir.

Sakal bırakmak ve buna bağlı olarak sakalı tıraş etmek konusunda âlimler değişik kanaatlere varmışlardır. Bu alimlerin bir kısmına göre sakal bırakmak farz, kesmek haram; bazılarına göre sakal bırakmak sünnet, kesmek mekruhtur, kimisine göre de müstehaptır. Sakal bırakmak sünnettir unutmayalım.

Sakal duası

Eûzii billahi mineş-şeytanir-racim.

Bismillâhir- Rahmânir- Rahim.

Elhamdü Iillâhi Rabbil-âlemin. Vessalâtü ves-selâ- mü alâ seyyidinâ Muhammed'in ve alâ âlihi ve sahbihî ecmaîyn.

Ey kâinatın yegâne sahibi hakikisi olan Ulu Al- lâh. Yâ Hannânü yâ Mennân! Cümlemize Mededü inâyet ve lütfü hidâyet ihsan eyleyüp tevfîkâtı Sub- hânisine mazhar eyleye.

Sakal Duası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sakal Batması Nedenleri?

Sakal Batması Nedenleri?

Popüler İçerikler

Keçi Sakalı Modelleri

Keçi Sakalı Modelleri

İlginizi Çekebilir

Sakal Uzatma Teknikleri

Sakal Uzatma Teknikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sakal ve Bıyık Bakımı

Sakal ve Bıyık Bakımı

Peygamber Efendimizin Sakalı Şerifi

Peygamber Efendimizin Sakalı Şerifi

Kirli Sakal Modelleri ve Çeşitleri

Kirli Sakal Modelleri ve Çeşitleri

Sakal Çeşitleri ve Modelleri

Sakal Çeşitleri ve Modelleri

Sakal Beyazlaması Nedenleri?

Sakal Beyazlaması Nedenleri?