sakal.gen.tr https://www.sakal.gen.tr Sakal, Sakal Modelleri ve Bakımı tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sakal.gen.tr Mon, 09 Nov 2015 00:00:00 +0000 Thu, 09 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Kirli Sakal https://www.sakal.gen.tr/kirli-sakal.html Sat, 24 Nov 2018 07:03:04 +0000 Kirli Sakal, son dönemlerde her kesim tarafından beğeniyle karşılanan ve moda dünyasında her dönem ayrı bir yere sahip olan estetik bir sakal tarzıdır. Her erkeğe yakışabilecek bir sakal tarzı olmasa da her erkeğin Kirli Sakal, son dönemlerde her kesim tarafından beğeniyle karşılanan ve moda dünyasında her dönem ayrı bir yere sahip olan estetik bir sakal tarzıdır. Her erkeğe yakışabilecek bir sakal tarzı olmasa da her erkeğin belli dönemlerde imrendiği ve denemek istediği bir sakal olduğunu söylemenin yanlış olmayacağı bir tarzdır.

Kirli sakal genellikle esmer tene sahip erkeklere tavsiye edilmektedir. Esmer tenli erkeklerde ten renginin siyah renge yakın olması ve sakal rengi ile uyum sağlaması bu sakal tarzına bir yatkınlık doğurmaktadır. Ayrıca söz konusu model için gereken sakal çıkış şekli esmer tenli erkeklerde daha fazla görülmektedir. Ancak bu istatiklere karşın sarışın ya da beyaz tenli olduğu halde kirli sakalın oldukça yakıştığı kişiler de fazladır. 

Kirli modelin yüze yakışma kriterlerinden bir tanesi de sakalın çıkış şekli ve çıkış aralığıdır. Ergenlik döneminden itibaren yüzde oluşmaya başlayan ve bazı kişilerde uzatmaya elverişli olmayacak bir şekilde yerleşen sakallar, kirli sakal uzatımı için de aynı sonuçları doğurabilmektedir. Sakalın düz bir şekilde çıkması, hem kişinin sakal uzatması durumunda kendisini rahatsız hissetmemesini hem de uzatılan sakalın estetik duruş düzeyinde alçalma olmamasını sağlayacaktır. Aksi şekilde bir çıkış eğilimi gösteren sakallarda birbirine karşı gelen kıllar birbirini iterek sakalın aşağı doğru düz bir şekilde inmesini engeller ve bu bölgelerde kıvrılmalar olur. Söz konusu kılların bu aksamaya neden olması sakal şeklini etkilediği gibi sürekli bir kaşıntıya neden olarak kişiyi de rahatsız eder. Bu yüzden sakal imajı konusunda en önemli unsurlardan bir tanesi sakalların düz çıkıyor olmasıdır. 
Kirli Sakal

Sakalın kirli sakal modeline uygun olması ve estetik bir görüntü uyandırması için yanak bölgesinde boşluklar olmaması gerekir. Yanak bölgesindeki kılların dağılış şekli ve sıklık düzeyi, sakal modelini ilk bakışta yansıtan unsurlardır. Toplumda sakal imajıyla ilgili pek ayrıntıya takılacak kişiler olmaz. İmaj hakkında varılan güzel ya da çirkin kararı genellikle şöyle bir bakmayla göze takılan unsurlardan sonra verilir. Bu "şöyle bir bakma" aşamasında ise sakalın çizilmiş olup olmaması, eğer çizilmemiş ise doğallık düzeyinin yanak ve boyun kısmına uygun dağılıp dağılmadığı gibi ayrıntılara bakılır. Bu yüzden sakalın yanaklarda çıkan kısmı, dikkatin neredeyse tamamını çeken bölgedir. 

Kirli sakal, diğer sakal modellerinden kesin bir şekilde ayrılan bir modeldir. Bunun nedeni örneğin top sakalın yalnızca belirli bir yüz yapısına sahip (Genellikle yuvarlak yapıdaki) kişilere uyum sağlamasına karşılık kirli sakal modelinin neredeyse bütün simalara gidebilecek bir sakal modeli olmasıdır. İnce, yuvarlak, çene kemiği gelişmiş, elmacık kemiği gelişmiş, iri ya da küçük olsun her türlü yüz simasına denenebilecek bir modeldir. 

Kirli sakal, uygulaması oldukça kolay olan ve ustalık gerektirmeyen bir tarz seçeneğidir. Kuaför ortamında belli bir tarak numarası olan makineyle yaptırılabileceği gibi evdeki basit bir tıraş makinesinin tarakları ile göz kararı bir şekilde de yapılabilir. Herhangi bir çizme ya da şekil verme işlemi gerekmediği için jilete gerek kalmaksızın yalnızca makine ile halledilebilir. 

Standart bir uzama grafiğine sahip olan sakalların kirli sakal derecesine gelmesi için 4-5 günlük bir süre yeterlidir. Bu süre sonunda sakal üzerinde istenilen görüntü özelliklerine göre değişiklikler yapılabilir, kısaltılabilir - uzatılabilir. 

Uzun bir modelden kirli sakala çevrilmek isteyen sakallarda ise gerek makasla belirli bir kısaltma hamlesinin ardından; gerekse güçlü bir tıraş makinesi ile doğrudan başlanarak istenilen kısalık seviyesine getirilebilir. 
]]>
Rüyada Sakal Traşı https://www.sakal.gen.tr/ruyada-sakal-trasi.html Sun, 25 Nov 2018 02:50:29 +0000 Rüyada Sakal Traşı, olduğunu gören bir kişi bu rüyayı hayra yorumlaması gerekir. Görülen bu rüya çeşitli risk ve tehlikelere rağmen alınmış olan kararları belirtir. Bu husus işle ilgili olabileceği gibi, günde Rüyada Sakal Traşı, olduğunu gören bir kişi bu rüyayı hayra yorumlaması gerekir. Görülen bu rüya çeşitli risk ve tehlikelere rağmen alınmış olan kararları belirtir. Bu husus işle ilgili olabileceği gibi, gündelik yaşamla da alakalı olabilir. Herhangi bir hususta alınacak olan kararların etkisi çevrenizde olan kişilere de yansıyacaktır ve zaman içerisinde ortaya çıkacak olan sonuçlar açısından hem iyi hem de kötü bir belirti oluşturacaktır. Görülen rüyayla ilgili olarak başka bir yorum da caymak üzerine gerçekleşir. Yapılması planlanan bir konu hususunda, faaliyetinize son verme kararı alınabilir. Buna örnek verecek olursak çeşitli durumlar örnek olarak gösterilebilir. İyilik yapma isteğinden vazgeçilmesi bile bu rüya için verilecek olan örnekler içerisindedir. Kalp kırmak bile bu rüyanın etkileri arasında olur. Bir yakınınızın kalbini kıracak olursanız ve sonrasında oldukça üzülecek olursanız rüyada sakal traşı görmüş olursunuz. Rüyada Sakal Traşı

Rüyada sakal traşı olduğunu görmek yada bu şekilde bir rüya görmek, rüyayı gören kişinin cefa çekerek umduğu zafere ulaşacağına, meşakkatle birlikte gözlediği hünere işaret ettiğine, uğraşlarının sonucunda hak edilen kazanca erişeceğine, zahmetlerinin meyvesini alarak beklediği ticari kazanca işaret etmektedir, Rüyanız bazen şu şekilde tabir olunur, rüyada sakal traşı olduğunu görmek, bir kişiden yardım isteyerek hayali kurulan toplu kazanca, çaba sarf ederek ulaştığı beceriye, zahmet vererek hak ettiği kazanca işaret oluşturur, rüyayı görenin uğraşlarının sonucunda beklediği güce sahip olması, yenilgiden sonra umduğu rahatlığa refaha, sıkıntı çekerek ulaştığı az olan kazancının artacağına işaret etmektedir.

Rüyada sakal traşı olduğunu görmek, olumlu anlamıyla yorumlanmaktadır ve rüyanız: çekilen sıkıntıların meyvesini alarak istenilen itibara ulaşılacağına, sıkıntılara göğüs gererek beklenen ganimete, zorlukla beraber hak edilen büyük güce, zorlukların aşılmasıyla kazanılan refaha, rüyayı gören kişinin umudunu yitirdikten sonra beklediği servete, zorlukla beraber hak edilen hayra tabir edilmektedir. Rüyada sakal traşı bir kısım alim ve ulemalar tarafından görülen rüyayı şu şekilde yorumlamışlardır: mağlubiyetten sonra ümit ettiği yaşantıya, kaybettikten sonra elde edilen sevince, sıkıntı sonunda gözlenen yüksek mertebeye, meşakkatle ummuş olduğu güce, çekilen bütün zorlukların meyvesini alacağına ve ulaştığı daha iyi bir hayat anlamını ifade etmektedir. Rüyada görülen sakal traşı olmak azimetlerden kaçarak ruhsatlarla amel oluşturmaya işaret etmektedir. Rüyada görülen sakal traşı, bazen menfaat olsun diye söylenen söze işaret eder bazen bir mekruh işlemeye işaret eder. Görülen rüya bir hizmetçiye, işleri derleyip toparlamaya işaret etmektedir.

]]>
Rüyada Sakal Traşı Olmak https://www.sakal.gen.tr/ruyada-sakal-trasi-olmak.html Sun, 25 Nov 2018 22:45:24 +0000 Rüyada sakal traşı olmak, imrenilen bir kazanca erişileceği, güzel uğraşlara yol açılacağı, yüksek ticari kazançlara yol açılacağı, yararlı uğraşlarla meşgul olunacağına, sağlıklı yaşamaya işaret etmekte olup Rüyada sakal traşı olmak, imrenilen bir kazanca erişileceği, güzel uğraşlara yol açılacağı, yüksek ticari kazançlara yol açılacağı, yararlı uğraşlarla meşgul olunacağına, sağlıklı yaşamaya işaret etmekte olup, tez zamanda alınacak müjdeli haberlere, sevince ulaşılacağı, isteklerin gerçek olacağına, huzura erişmeye, külfetsiz kazanılan mirasa, maddi sıkıntılardan kurtulmaya işaret etmektedir. Rüyada sakal traşı olmak veya bu şekilde bir rüya görmek, rüyayı gören kişinin cefa çekerek umduğu zafere ulaşacağına, meşakkatle birlikte gözlediği hünere işaret ettiğine, uğraşlarının sonucunda hak edilen kazanca erişeceğine, zahmetlerinin meyvesini alarak beklediği ticari kazanca işaret etmektedir, Rüyanız bazen şu şekilde tabir olunur, rüyada sakal traşı olduğunu görmek, bir kişiden yardım isteyerek hayali kurulan toplu kazanca, çaba sarf ederek ulaştığı beceriye, zahmet vererek hak ettiği kazanca işaret oluşturur, rüyayı görenin uğraşlarının sonucunda beklediği güce sahip olması, yenilgiden sonra umduğu rahatlığa refaha, sıkıntı çekerek ulaştığı az olan kazancının artacağına işaret etmektedir. Bunlarla beraber kıymet kaybedeceğine, kedere düşeceğine, içinden çıkılması zor bir olayla karşı karşıya kalınacağına ve bu durumun can sıkıcı bir hal almasına, kötü huylu bir yöneticiyle zarar görmeye işaret eder. Daha olumlu bir açıdan bakan çağdaş ulemalar şu şekilde yorum oluşturur: Bu uzun süren çabaların sonucunda düşlediği güce ulaşacağına, çektiği zorlukların meyvesini alarak istediği başarıya ulaşacağına, verdiği uğraşların sonucunda hak edilen şana varacağına, verdiği uğraşların sonucunda beklediği ticari kazanca işaret etmektedir.
Rüyada Sakal Traşı Olmak
Rüyada sakal traşı olmak ihya rüyasını kısaca yorumlayacak olunursa eğer, umudunu yitirdikten sonra beklediği hayra sahip olacağına, meşakkatle gözlenen mala ulaşacağına, sıkıntıyla kazanılan paraya, çekilen zorlukların meyvesini alarak ümit edilen daha bol kazanca, sıkıntı sonucunda hasret duyduğu nimete ulaşılacağı anlamı taşımaktadır. Rüyayı gören kişi meşakkat ile hayali kurulan bir zenginliğe, zorlukla kavuşulan bir saygınlığa, zahmetlerinin meyvesini alarak gözlenen servete, çekilen zorlukların sonrasında hasret duyulan büyük güce, çekilen zorlukların sonrasında hak edilen başarıya ulaşma anlamını taşımaktadır. Rüyanız bazende şu şekilde tabir edilmektedir: manevi külfeti olan kimseden yakasını kurtaracağına, zahmet çekilerek ümit edilen varlığa, yardım alınarak hak edilen daha iyi bir yaşama, zorlanarak elde edilen onura, zahmetle istenilen toplu bir kazanca, çekilen zorlukların sonucunda ulaşılan  saygınlığa erişileceği anlamının ifade eder. 

Rüyada sakal traşı olmak bir kısım alim ve ulemalar tarafından bu rüya şu şekilde tabir edilir: sıkıntı çekerek umulan paraya, meşakkatle beraber ulaşılacak olan refaha, uzun bir bekleyişin ardından özlenen az olan kazancının artış göstereceğine, başarısızlıktan sonra hasret duyulan rahata, parasal külfeti olan birinden yakasını kurtarmaya delalet etmektedir. Rüyaları bütün olarak yorumlamak gerektiğini unutmamak gerekmektedir. Mesela rüyanızda yaşanan olayların veya görülen eşyaların açıklamasına teker teker bakmalısınız ve bunları birleştirerek görülen rüyayı yorumlamalısınız. Rüyada sakal traşı olmak gelecek zamanla ilgili olan bir işaret olmak anlamı taşımaz. Çünkü insanlar genel olarak günlük yaşamda çok düşündüğü şeyleri veya etkilenmiş oldukları olaylarla ilgili rüya görmektedirler. Rüyaların doğasında genel olarak bu durum vardır ve karmaşık veya zor bir rüyaya yorumlanırken iyimser olunması tavsiye edilmektedir. Fakat son olarak belirtilmesi gereken husus görülen bütün rüyalar sonuç olarak hayra yorumlanması en uygunu olacaktır.
]]>
Sakal Duası https://www.sakal.gen.tr/sakal-duasi.html Mon, 26 Nov 2018 05:27:39 +0000 Sakal duası, gençler ve yahut yaşlılar için söylenen bir söz sakal bırakmak farzdır ve peygamber efendimiz (s.a.v ) sakal bırakın diye buyurmuştur. Sakal duası traş olurken yada sakallarınızı keserken sakalı taradıktan sonra Sakal duası, gençler ve yahut yaşlılar için söylenen bir söz sakal bırakmak farzdır ve peygamber efendimiz (s.a.v ) sakal bırakın diye buyurmuştur. Sakal duası traş olurken yada sakallarınızı keserken sakalı taradıktan sonra ellerimizle düzeltip aşağı doğru biraz kaydırıp uçlarından makas yada kesici ustura traş makinesiyle azıcık aldıktan sonra okunacak duadır. Bu duanın okunması sünnettir. Peygamber efendimiz ( s.a.v) vaazıdır.

Sakal Duası
Sakal duası, sakal genç ve yaşlı erkeklerde çıkan yanak üst dudak, çene ve gıdık bölgesinde çıkan tüy ve sert kıllardan dır.Nitekim Allah Rasulunden Hz. Aişe bir Hadis'i Şerifi şöyle nakleder  ve belirtir "On şey fıtrattandır: Bıyıkları kesmek traş etmek; sakalı salıvermek bırakmak uzatmak; misvak ile ağzı, dişleri temizlemek gargara yapmak; su ile burnu temizlemek; tırnakları kesmek uzatmamak; kirlerin barınabileceği yerleri yıkamak; koltuk altındaki kılları gidermek traş edip uzatmamak, kasıkları tıraş etmek; necaset yolunu su ile pak eylemek taharet etmek" (Müslim, Tahare, 56; Ebu Davud Tahare, 29; Nesâî, Zine,l) başka bir Hadis'i Şeriflerinde ise:"Bıyıkları çok kısaltın, sakalları ise bırakın"; ..."Müşriklere muhalefet edin; bıyıkları kısaltın, sakalları çoğaltın";..."Bıyıkları kesin, sakalları bırakın. Böylece Mecusîlere benzemeyin " ( Buhari, Libas, 64; Müslim, Tahare, 54) buyurmuşlar ve mü'minleri sakal bırakmaya teşvik etmişlerdir.
Sakal bırakmak ve buna bağlı olarak sakalı traş etmek konusunda âlimler değişik kanaatlere varmışlardır. Bu alimlerin bir kısmına göre sakal bırakmak farz, kesmek haram; bazılarına göre sakal bırakmak sünnet, kesmek mekruhtur, kimisine göre de müstehaptır. Sakal bırakmak sünnettir unutmayalım.

Sakal duası,

Eûzii billahi mineş-şeytanir-racim.

Bismillâhir- Rahmânir- Rahim.

Elhamdü Iillâhi Rabbil-âlemin. Vessalâtü ves-selâ- mü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihî ecmaîyn.

Ey kâinatın yegâne sahibi hakikisi olan Ulu Al- lâh. Yâ Hannânü yâ Mennân! Cümlemize Mededü inâyet ve lütfü hidâyet ihsan eyleyüp tevfîkâtı Sub- hânisine mazhar eyleye.

]]>
Çember Sakal https://www.sakal.gen.tr/cember-sakal.html Mon, 26 Nov 2018 11:47:31 +0000 Çember sakal, günümüzde çeşit  çeşit sakal modelleri bulunmaktadır. Bunlar top sakal, keçi sakal, tüy sakal, kıl sakal vs... diye çoğalır. Özellikle gençlerde moda top sakaldır günümüzde bir çok beyin sakalı etrafımız Çember sakal, günümüzde çeşit  çeşit sakal modelleri bulunmaktadır. Bunlar top sakal, keçi sakal, tüy sakal, kıl sakal vs... diye çoğalır. Özellikle gençlerde moda top sakaldır günümüzde bir çok beyin sakalı etrafımıza baktığımızda top sakaldır. Sakal bırakmak aslında bazı erkeklere çok yakışır. Çoğunlukla bayanlar sakal yada bıyığı sevmezler. Çocuklarımız erkek çocukları bir an önce büyüyüp sakal bıyık bırakmak traş olmak için heveslenirler.

Çember Sakal
Çember sakal, bir çok insanın tarz diye bahsettiği bir çoğunun ise idolojiden kaynaklanarak bıraktığı bazı kesimlerinde siyasi görüşünü göz önüne alarak uzattığı bıraktığı sakal biçimlerini bir çoğumuz beğenip hayranlıkla bakıyoruz. Çember sakal yani yuvarlak sakal yeni moda olan bir sakal çeşidi değildir. Geçmişte büyüklerimiz büyük üstatlar yada geçmişte yaşayan dedelerimiz amcalarımız hep çember sakal yani yuvarlak sakal kullanmışlardır. Gençlerimizin yada bir çok erkeğin sorunu olan batıklara bir çözümdür sakal bırakmak. Hem bir obje hem entellektüel yaklaşımın içindeymişiz gibi gösterir bizi.Ben pek sakal sevmem ama geçenlerde yolda bir genç gördüm aman tanrım bir sakal bir erkeğe bu kadar mı yakışır maşallh demeden kendimi alamadım.
]]>
Çene Altı Sakal https://www.sakal.gen.tr/cene-alti-sakal.html Tue, 27 Nov 2018 03:20:23 +0000 Çene altı sakal, Keçi sakal, çene altı sakal, yuvarlak sakal, dudak altı sakal, favoriler, bıyıklar.  Her erkeğin tercih ettiği farklı sakal türleri vardır. Bazısı yüzünde olduğunu düşündüğü bir kusuru gizlemek gi Çene altı sakal, Keçi sakal, çene altı sakal, yuvarlak sakal, dudak altı sakal, favoriler, bıyıklar.  Her erkeğin tercih ettiği farklı sakal türleri vardır. Bazısı yüzünde olduğunu düşündüğü bir kusuru gizlemek gibi işlevsel iken bazısı ideolojik, bazısı bir alt kültüre aidiyeti simgelerken kimisi dini gereklilik. Yüzyıllar boyunca modeli ve anlamları değişse bile modası hiç geçmeyen bir olgudur sakal bırakmak.

Çene altı sakalı kısa sürede uzatabileceğiniz en kolay sakaldır. Aslında bir başlangıç sakalıdır (daha sonra Çember Sakala geçiş yapabilirsiniz). Bu sakalı düzeltip tıraş ederek farklı şekillere sokabilirsiniz

Çene altı sakalı nasıl bırakılmalı

Keçi sakalınızın yüzünüzde düzensizce dağılmasına izin vermeyin. Hiç çene altı sakalı bırakan birine bakıp neden sakalının yüzünün neredeyse yarısını kapladığını merak ettiniz mi Çene altı  sakalı olamayacak kadar geniş duruyor ama normal sakal da değil.

Bu stil yüzünüze sahip olmamalı, onu iyileştirmeli. Çene altı sakalı bırakıldığında "çok fazla" bırakma söz konusu olabiliyor.

Tabiiki bu stili başarıyla kullanan birçok erkek var. Fakat kaybedenlerin kaybı büyük oluyor. Sizin çene altı sakalı uzatmanızdan ziyade Çene altı sakalı sizi uzatıyormuş gibi bir görünüme yol açmak insanda size müdahale etme isteği uyandırıyor! 

Çene Altı Sakal
Sakalınızı aşağı yönlü tarayın ve sakal düzelticiyi 3-4 mm'ye ayarlayıp sakal ve bıyık alanını eşit olacak şekilde düzeltin. 
 
Sakal düzelticinizi t başlık olmadan kullanarak, kalan bıyığınızı ve sakalınızı dudak altında ağzınızdan biraz daha geniş olacak şekilde kesin . 
 
Düzelticinizi 1-2 mm'ye ayarlayın. Dudak kenarlarından başlayarak her iki yandan çenenize doğru inen 5 mm'lik bir hat oluşturacak şekilde sakallarınızı düzeltin. Her iki çizgiyi de çene kemiğinizin altına kadar indirin ve boynunuzda düz bir çizgiyle birleştirin. 
 
Dudak altı sakalınızın çevresinde de her iki yandan kavisli bir çizgi çekin.
 
Orijinal Keçi Sakalın dışında kalan sakallarınızı tıraş makinesi kullanarak keserek şeklinizi tamamlayın. 

Çene altı sakal bırakmaktaki amaç sakalınızın boyutunun yüzünüzü arka plana atmamasıdır. Bunu engellemenin en iyi yolu da genişliği kontrol etmektir. Çünkü çene altı sakalı ne kadar geniş olursa yüz o kadar geniş gözükecektir. Stil gibi değil örtü gibi duracaktır. Sonuçta yüzü iyileştirme özelliği oldukça azalacaktır.

Her şeyi yerli yerinde tutmak için neler yapmalısınız Bütün yüz şekillerinde işe yarayan kolay bir numara var: asla sakalın göz irislerinin ötesine sarkmasına izin vermeyin.

Bu uygulama, yüzün daima daha ince ve estetik görünmesini sağlayacaktır ve düzgün bir simetrik denge kuracaktır. Bunu sakalınızın geri kalan kısmına uygulayıp uygulamamak size kalmıştır. Fakat bilinen bir şey var: sınırlar belirlendiğinde hareket etmek çok daha kolay hale gelir.
]]>
Sakal Ekimi https://www.sakal.gen.tr/sakal-ekimi.html Tue, 27 Nov 2018 18:17:04 +0000 Sakal Ekimi, boyun, elmacık kemiğinin üzerinden ve sakalın taşan kısımlarından kıl kökleri alınıp sakalın çıkmayan ya da seyrek olan bölgelerine ekimi gerçekleştirilir. Kök alma işleminde çok dikkatli davranılmalıdı Sakal Ekimi, boyun, elmacık kemiğinin üzerinden ve sakalın taşan kısımlarından kıl kökleri alınıp sakalın çıkmayan ya da seyrek olan bölgelerine ekimi gerçekleştirilir. Kök alma işleminde çok dikkatli davranılmalıdır. Köklerin alındığı bu bölgelere lazer epilasyon işlemi yapılmış olur. Sakal kişiden kişiye ayrıcalık göstermektedir. Belirli bir sıklıkta sakalı olan kişiler genellikle sakal ekimine gerek duymayabilir. Yalnız bölgesel sakal kaybı, yani yanık ve yaralanma olaylarında oluşan sakal kayıpları gibi kayıplar varsa sakal ekimine gerek duyulmaktadır. Kişinin tamamen sakalı yoksa ve sakal ekimi istiyorsa kişinin isteğine bağlı olarak sakal çıkmayan bölgeye 1000 ile 3000 arası kök ekimi sağlanır.

Tam köse yani sakalı çıkmayan birinde bıyık bölgesinde 400, çene bölgesinde 400, favori bölgelerinde 100'er sakal kökü ekimi yapıldığında belirgin değişiklikler meydana gelir. Sakal ekiminden sonra 10 gün kadar pembemsi bir görünüm olması normaldir. Vücudun herhangi bir yerinden alım yapıldıktan sonra o bölgede hiç bir iz kalmaz.

Sakal Ekimi

Ekim esnasında ekilen bölgeye batırılan iğneler nedeniyle koyu kırmızı bir görünüm oluşur ve tehlike içermez. Ekim yapılan bölge 24 saat sonra yıkanır ve ekilen sakallar görünmeye başlar. Ekim alanında sakalların beslenmesi için o bölgenin kanlanmasında artış olur ve sakal diplerinde sivilce görünümlü kırmızılıklar meydana gelir bu durum 2 hafta kadar bir zamanda normale döner. Ekilen sakalların iyice tutunmasını sağlamak amacıyla 1 ay sonra sakal traşı olunabilir. 

]]>
Doğal Sakal Çıkarma https://www.sakal.gen.tr/dogal-sakal-cikarma.html Wed, 28 Nov 2018 01:26:25 +0000 Doğal Sakal Çıkartma, Genel olarak genç ergenlik dönemindeki erkek çocukların sakal ile başı dertte olmaktadır. Özellikle sakalı arkadaşlarının kine göre daha az yada çıkmamış olmasından dolayı psikolojik sıkıntı yara Doğal Sakal Çıkartma, Genel olarak genç ergenlik dönemindeki erkek çocukların sakal ile başı dertte olmaktadır. Özellikle sakalı arkadaşlarının kine göre daha az yada çıkmamış olmasından dolayı psikolojik sıkıntı yaratarak strese kapılırlar. Fakat ergenlik sonrası kişiler için bu büyük dert olması gerekmektedir. Örneğin belli bir yaş üzerine sakal çıkartma olayı biraz uğraş verici olmaktadır. Sakalı olmadığı için hastahaneye ve uzmana başvuran kişilerin sayısı gün geçtikçe daha da artış göstermektedir. Fakat doğal sakal çıkartma yolları daha etkili olmaktadır. Erkeklerin önemli görselleri olarak biri de sakal olmaktadır. Fakat cilt nedenleri ile veya kalıtsal sebeplerle sakal çıkmaması durumu gün geçtikçe artış sağlamaktadır. Fakat sakal çıkması için aceleci olmak çok iyi olmamaktadır. Eğer köselik durumu yok ise ciltten dolayı bir problem yaşanmıyor ise sakallar zamanla ve gerektiği gibi çıkacağını belli eder. Bir erkekte 17 yada 20 yaş arası çıkmaktadır ve 20 yaş üzeri sakal çıkmaz ise uzmana baş vurulmalıdır. Ancak yaş daha 17 ise çıkmaması normal olmaktadır. Fakat köselik nedeni yada başka bir problem ile sakal çıkmıyor ise doğal yollara başvurulur. Örneğin sarımsak ile sakal çıkartma yöntemi oldukça olumlu olmaktadır. 

Doğal sakal çıkartma yöntemlerinden biri ise sarımsak ile çıkartma olmaktadır. Sarımsağın surata sürülmesi durumunda daha çok ve gür sakalın değil, sakalın temelini sağlayacak tüylerin çıkmasını sağlamaktadır. Hiçbir tüylenme yok ise başvurulması gereken ilk yöntem yüze sarımsak sürmek olmalıdır. Tıpta etkisi tam olarak kanıtlanmayan bu yöntemi yaptıktan sonra yüzde yanma hissi oluşur ise yüzü bol su ile durulayarak bu yöntem kesinlikle bir daha uygulanmamalıdır. Bu uygulamanın kişiye yan etkisi olur ise alternatif uygulamalara başvurulmalıdır. Örneğin badem yağı uygulaması ile de sakal çıkartma işlemi denene bilir. 

Doğal Sakal Çıkarma

Badem yağı sakal çıkarma işleminde oldukça etkili bir yöntem olmaya bilir. Daha çok sakal ve bıyığın parlaması amacı ile badem yağı kullanılır. Fakat kişiden kişiye değişmektedir ki badem yağının sakal çıkarttığı durumuna da rastlanılmaktadır. Ayrıca bunun yanı sıra tıraş yöntemi ile de sakal çıkartılabilir. Örneğin tıraş olmak sakalın gürleşmesi için etkili bir yöntem olmaktadır. Fakat zamanla halk içinde yaygınlaşmış olan tüyleri tersten alarak sakal çıkarma şeklinde bir yöntem var olmamaktadır. Tam tersine zararlı olan tersine tıraş, yüzünüzü tahriş eder ve minik yaraların, tüy dönmesinin oluşmasına neden olmaktadır. İltihaplanma tehlikesini de birlikte getiren tersine tıraş yöntemi uygulanması, çıkan sakalların da kaybedilmesine neden olabilmektedir. Zarar bulunmayan yöntem ise, doğru bir şekilde tıraş olunmasıdır. Uyguladığınız yöntemlere rağmen 3 veya 4 ay içerisinde sakallarda çoğalma olmaz ise bir hekime başvurulmasında yarar olacaktır. 

Tüm bu uygulamaların yanı sıra sarımsak hepsinden daha başarılı sonuçlar elde etmektedir. Örneğin yüzü güzelce yıkadıktan sonra buzları tende biraz gezdirin. Daha sonra sarımsakları ortadan ikiye bölüp yüzü tahriş edecek şekilde bastırıp kan akacak gibi kızarana kadar sürün. Bu işlemi birkaç defa uygulayın ve daha sonra sakallar siyah siyah çıkacaktır. Bu yöntem genellikle kelliğe bile çözüm olmaktadır. Tahriş etmesinden dolayı çok tercih edilmese de deneyen kişiler genellikle olumlu sonuçlar almış olmaktadır. Tüm bu doğal sakal çıkartma için yapılan uygulamalar her gün yapılıp bir hafta devam edilmelidir ki sonucu olumlu olsun.
]]>
Sakal Kıran https://www.sakal.gen.tr/sakal-kiran.html Wed, 28 Nov 2018 12:41:21 +0000 Sakal kıran sorunu aslında hemen hemen saç kıran hastalığı ile aynı nitelikleri taşıyan fakat biri saçta diğeri ise tam olarak sakal bölgelerinde görülen bir durumdur. Oldukça eski zamanlardan beri birçok insanın büyü Sakal kıran sorunu aslında hemen hemen saç kıran hastalığı ile aynı nitelikleri taşıyan fakat biri saçta diğeri ise tam olarak sakal bölgelerinde görülen bir durumdur. Oldukça eski zamanlardan beri birçok insanın büyük problemlerinden biri olan sakal kıran sorunu müdahale edilmediğinde ve gerekli önlemler alınmadığında büyüyerek çok daha büyük bir alana yayılabilmektedir. Sakal kıran sorununun günümüzde çok ilerlemiş ve saçlara bile geçtiği görülebilmektedir. Bu durum bizlere sakal kıran probleminin ne kadar tehlikeli ve ne kadar dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu göstermektedir. Sakal kıran problemi adından da anlaşılabileceği gibi direk olarak kişinin sakallarında görülen bir durumdur. Bu nedenle sakalı henüz çıkmamış olan çocuklarda ya da gençlerde bu gibi sakal hastalıklarının varlığı görülmemektedir. Sakal kıran hastalığının en büyük avantajı da erken teşhis edildiğinde diğer hastalıklara göre çok daha kolay bir şekilde tedavi edilmektedir. Fakat ilk başlarda çok önemsenmeyen sakal kıran hastalığı genellikle insanlar tarafından çok fazla önemsenmediği için daha büyük tehlikelere yol açarak hastalığın büyümesine ve hatta daha farklı hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Sakal kıran hastalığı aslında tam olarak bir cilt hastalığıdır. Sakal kıran hastalığında kişinin sakal bölgesinde herhangi bir yerde bölgesel olarak görülen dökülmelerdir. Bu bölgelerde meydana gelen dökülmeler genellikle kişilerde bulunan hastalığın durumuna göre farklı boyutlarda olabilmektedir. Bir kişide görülen sakal kıran dökülmesinin boyunu fındık büyüklüğünde olurken diğer bir kişide bu dökülme bir ceviz büyüklüğünde de olabilmektedir. Bu tür hastalıklar genellikle insanlarda saçlarda görülen bir hastalık olarak alışagelmiş bir durumdur. Bu nedenle sakalda görülen dökülmeler kişilerde korkuya neden olabilmektedir.

Sakal Kıran

Nedenleri:

 • Sakal kıran hastalığının insanlarda görülmesinin en büyük nedeni kişinin özellikle son zamanlarda ağır stres durumlarına girmesidir. Bu durum bazen kişinin eğitim hayatındaki stresli anlardan bazen de kişinin yoğun iş hayatından dolayı meydana gelen stresli durumlardan dolayı ortaya çıkabilmektedir.
 • Bir diğer neden ise kişinin vücudunda bulunan diğer hastalıklardır. Sakal kıran problemi birçok zaman kendi kendine oluşmak yerine bir hastalığın neden olduğu durumlar arasında yer almaktadır. Bu soruna neden olan hastalıklardan en büyüğü ise tıbbi olarak “Alopecia Areata” olarak kayıtlara geçmiştir.
 • Bu soruna verilebilecek bir diğer önemli neden ise tabi ki kişilerin vücut bağışıklık sistemleri ile alakalıdır. Bağışıklığı düşük olan kişilerde bu tür sakal kıran problemleri çok görülmektedir.
 • Sakal kıran sorunu görülen kişilerin kesinlikle nedeni ne olursa olsun stresten uzak durmaları gerekmektedir. Bu hastalığın ilerlemesinde ve daha da sorun olmasına en büyük etkenin stres olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Tedavisi:

Bu hastalığın tedavisinde kullanılacak olan yöntemler genellikle hastalığın nedeni belirlendiği zaman yapılmaktadır. Eğer hastalığın nedeni stres ise kişinin tedavilerden önce kesinlikle stres durumunu üzerinden atmalıdır. Aslında bu durumda bir tedavi sürecidir. Sakal kıran probleminde tıbbi tedavilerin yanı sıra bir de bitkisel tedaviler bulunmaktadır. Bu tedaviler ise genellikle sarımsak gibi bitkilerle yapılabilmektedir.

]]>
Sakal Bakımı https://www.sakal.gen.tr/sakal-bakimi.html Thu, 29 Nov 2018 02:54:29 +0000 Sakal Bakımı, Sakal çoğu erkek için dış görünüşün önemli ürününden biri olmaktadır. Erkeğin tarzını belirlemektedir. Ayrıca bir çok sakal çeşidi bulunmaktadır. Fakat genellikle çoğu erkek sadece tıraş olarak sakal Sakal Bakımı, Sakal çoğu erkek için dış görünüşün önemli ürününden biri olmaktadır. Erkeğin tarzını belirlemektedir. Ayrıca bir çok sakal çeşidi bulunmaktadır. Fakat genellikle çoğu erkek sadece tıraş olarak sakal bakımı yaptığını sanmaktadır. Oysa ki sakal bakımı sadece tıraş olmayıp sakal için günlük zaman ayrılmalı ve onunla ilgilenilmelidir. Günümüzde gençler sakallarına düşkün olmaktadırlar. Genelde çoğu kişi görünüş için sakal bırakmaktadır. İlk olarak sakalı mahalle berberine giderek ya da evde tıraş makinesi ile tıraş olunarak düzenli aralıklar ile düzeltilmesi sakal ve cilt sağlınız açısından yeterli olmamaktadır. Aynen saçlarda olduğu gibi sakalda ve sakalın altındaki deriye de özen göstermelidir ki yüzde temiz ve düzgün görünen sağlıklı bir sakal oluşabilsin. Bundan dolayı da atmanız gereken çok kolay bir kaç adım olmaktadır. İlk olarak örneğin şampuan mutlaka kullanılmalıdır. Genellikle erkeklerin sakalını yıkamadığını, yıkasa bile vücudu için kullanılan kalıp sabunlardan veya yüz temizleyicilerden kullanıldığını herkes bilmektedir. Bu şekilde kesinlikle yapmayın. Sakal için geliştirilmemiş bir ürün kullanmak hem sakalı hem de sakalın altındaki deriyi kurutarak ortaya kepeklenme, pullanma ve kaşıntı gibi cilt problemleri çıkarabilmektedir. Sakalınıza saçınıza davrandığınız gibi davranın ve onu düzenli aralıklarla nemlendirici bir şampuan veya kepek problemi görülüyor ise, kepeğe karşı etkili bir şampuan ile yıkanmalıdır. Özellikle kepek problemi olduğu zamanlarda uzmanların önerisi ilk olarak sakalın ıslatılması ve ardından şampuanın uygulanması daha sonrada durulamadan önce bir süre bekletilmesi olacaktır. Durulama kısmı oldukça önemli olmaktadır. İyi bir şekilde durulanmayan ve sakalda kalan şampuan kepek problemi yaratmaktadır ya da var olan problemi çoğaltmaktadır. Sakalı birkaç defa bol su ile yıkandığından emin olunmalıdır. Ardından saç kremi uygulaması yapılmalıdır. Her ne kadar sakal kremi piyasa da olsa da saç kremi kullanarak he daha yumuşamasını sağlayın hem de daha kolay taranması sağlanır. 

Sakal Bakımı
Daha sonrasında kurulama işlemi yapılmalıdır. Kurulama konusu oldukça önemli olmaktadır. Sakalı nemli bırakmak, kireçli suyun ciltte kuruması ile birlikte cilt kuruluğuna ve bu da yukarıda bahsetmiş olduğum problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sakalda kalan suyu önce havlu ile, daha sonrada düşük sıcaklık ayarında ki bir saç kurutma makinesi ile kurutulur. Hem yıkama hem de saç kurutma ile kurutma sırasında sıcak ayarlardan kaçınmaya özen gösterilmelidir. Sıcak, cildinizin sağlıklı kalmak adına doğal olarak ürettiği yağların azalmasına sebep olur ve cildinizi tahriş eder. Ayrıca tüm bunlardan sonra sakal taranmalıdır. Tarama sırasında saç da olduğu gibi sakalda da kıl köklerini geliştirecek ve sakalın belli bir tarafta uzamasına ve buna ek olarak sakalın düzgün görünmesine katkıda bulunmaktadır. Birde sakal bakımı için düzenli beslenilmelidir. Sakalın uzamasına katkı sağlayacak özel bir gıda olmasa da, sağlıklı bir şekilde beslenmek hem saçınız için hem de sakalınız için hem de cildiniz için genel olarak yararlı olmaktadır. Ayrıca vitamin alımına oldukça özen gösterilmelidir. 

Son olarak evlerinizde hava nemlendiricilere özen göstererek ev içinde kurumuş olan havayı nemlendirmek şartı ile sağlığınıza katkıda bulunur ve aynı zamanda ciltte yaşanan kurumaların da önüne geçmektedir. Özellikle kış aylarında bulunulan yerdeki havayı kurutmamak için evi aşırı derecede ısıtmaktan uzak durulmalıdır ve eğer hava nemlendirici çalıştırılmalıdır. Bu şekilde bakımlar sıra sıra yapıldığı zaman hem sıklaşır hem de daha canlı ve doğal bir görünüm kazandırır.
]]>
Sakal Batması https://www.sakal.gen.tr/sakal-batmasi.html Thu, 29 Nov 2018 04:11:32 +0000 Sakal batması, günümüzde erkeklerde görülen problemler arasında en büyük problemlerden biridir. Öyle ki sağlık problemlerinin yanı sıra estetik güzellik üzerinde de çok büyük sorunlara neden olarak kişinin bu durumda rah Sakal batması, günümüzde erkeklerde görülen problemler arasında en büyük problemlerden biridir. Öyle ki sağlık problemlerinin yanı sıra estetik güzellik üzerinde de çok büyük sorunlara neden olarak kişinin bu durumda rahatsız olmasına neden olmaktadır. Günümüzde hemen hemen her erkekte çok az ya da çok fazla görülen bir problem olan sakal batması sorunu bazı kişilerde çok büyük etkiler göstererek çok ciddi estetik sorunlara neden olmaktadır. Özellikle yüz bölgesinde görülen kızarıklıklar ve iltihaplar kişilerin son derece zor durumlar yaşamasına neden olmaktadır. Sakal batması genellikle kişilerin 30’lu yaşlarından sonra ortaya çıkmaktadır. Bu durumun en büyük nedeni yaşı ilerleyen kişilerin sakallarında görülen sertleşme ve sakal kıllarında görülen kalınlaşmalardır. Bunun yanında daha birçok farklı durumdan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu problem daha genç yaştaki kişilerde sakalın sertleşmesinden dolayı olmasa da arklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle sakalın ilk zamanlardan başlayarak ters yöne doğru çıkması ile oluşabilmektedir. Bu durum gençlerde olduğu gibi ileri ki yaşlarda da görülebilmektedir. 

Sakal batması sorunu çok eski zamanlardan beri tıbbi alanda ve bilimsel alanda önemli konular arasında olsa da henüz bir çözüm bulunamamış olan sorunlar arasında yer almaktadır. Sakalın ters yöne doğru çıkması nedeni ile meydana gelen sakal batması sorunu bazen kişilerde sonradan da görülebilen bir durum olabilmektedir. Bu durum kişilerin sürekli olarak sakalın çıktığı yönün tersine doğru tıraş olması nedeni ile oluşabilmektedir. Yani sürekli olarak ters yöne doğru tıraş olan kişilerde kıllar yavaş yavaş farklı yönlere doğru çıkmaya başlarlar ve bazı kıllar terse doğru kişinin yüzüne batar. Yün bölgesinin son derece hassas olması ise direk olarak kişinin cildinde kızarıklıklara ve aynı zamanda yaralara neden olmaktadır. Meydana gelen sakal batması durumlarında bazen sorun ileri ki zamanlarda kişini yüzünde kalıcı olarak lekelenmelere bile neden olabilmektedir. Bu durumla karşılaşmamak için kişilerin sakal batması durumlarında bazı tıbbi kremleri kullanmaları işe yarayabilmektedir. Sakal batması tıbbi olarak “psödofollikülitis” olarak adlandırılmaktadır. Bu sorun genellikle sakal batması ile birlikte görülen iltihaplanmalar ile birlikte değerlendirilerek verilmiş bir isimdir. Bu iltihaplanmalar birçok sakal batması durumunda insanlarda görülerek estetik güzelliğin kızarıklığın yanında çok daha fazla sorun olabilmektedir. Bu durum bazı insanlarda çok fazlalaşarak yüzde şekil bozukluklarına, şişmelere neden olabilmektedir. 

Sakal Batması

Sakal batması sorununun nedenlerinden biri ise kişilerde bu durumun genetik olmasıdır. Bazen ailede anne tarafından yakınlarda görülen bazen de babada ya da babanın yakınlarında görülen bir sorun olan sakal batması kişilerde aile içerisinde nesilden nesile geçebilmektedir. Sakal batması probleminin maalesef net tedavileri bulunmamaktadır. Bu durum birçok kişiye kötü bir haberdir. Fakat daha önceden alınacak olan önlemlerle bu gibi durumların önüne geçmek biraz daha kolay olabilmektedir. Bu önlemlerden birine doğru tıraş yöntemleri örnek verilebilmektedir. Bu tür durumlarda kişilerin yapabileceği en büyük tedavi tabi ki kılların batması nedeni ile oluşan iltihap sorununun azaltılması için bazı ilaçlar kullanmaktır. Fakat belirtmek isterim ki bazı insanlarda görülen sakal batmaları geçici olduğu için her sakal batması bir tutulmamalıdır. Bu nedenle sakal batması sorunu kişilerde her ne nedenden dolayı görülürse görülsün doktor muayenesi gerekmektedir.

]]>
Sakal Beyazlaması https://www.sakal.gen.tr/sakal-beyazlamasi.html Thu, 29 Nov 2018 22:36:11 +0000 Sakal beyazlaması, az görülen bir sorun olsa da aslında yapılan bilimsel ve tıbbi araştırmalara göre henüz bir tedavisi olmaması nedeni ile çok büyük bir sorundur. Sakal beyazlaması genelikle kişilerde kalıcı olarak ort Sakal beyazlaması, az görülen bir sorun olsa da aslında yapılan bilimsel ve tıbbi araştırmalara göre henüz bir tedavisi olmaması nedeni ile çok büyük bir sorundur. Sakal beyazlaması genelikle kişilerde kalıcı olarak ortaya çıkarak sakal bölgelerinde bölgesel olarak görülen beyazlama durumlardır. Bu durumun aslında birkaç farklı nedeni bulunmaktadır. En büyük nedeni bölgesel olarak renk pigmentlerini meydana getiren hücrelerin yenilenememesi nedeni ile sakalın siyah yerine beyaz olarak çıkması durumudur. Bu tür durumlarda hücreler tekrar canlandırılamaması nedeni ile sakalda görülen bölgesel beyazlama sorunu ortadan kaldırılamamaktadır. Sakal beyazlaması sorununda en büyük dezavantaj ise sorunun gizlenememesidir. Saçta görülen bölgesel beyazlaşmalarda boyama gibi yöntemler ile çözümler üretilebilse de sakalların sürekli olarak uzayarak yenilenmesi nedeni ile durumu gizlemek imkansız olmaktadır. Bu gibi bir sorunun gizlenebilmesi için yapılabilecek tek bir şey vardır ki bu durum da sakalları kazımaktır. Aksi halde beyazlayan sakal kişilerde estetik olarak sorunların meydana gelmesine devam edecek ve bu durumdan dolayı kişide rahatsızlıklara neden olacaktır.

Sakal beyazlaması bazen kişilerde yaşlılık nedeni ile oraya çıkabilmektedir. Bu durum birçok kişide sorun haline gelmese bile bazen gen görünümlü kişilerde sakal beyazlaması durumu çok büyük estetik problemlere neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda sakalda görülen beyazlaşmalar kesinlikle bölgesel olarak görülmez. Bu durumda sakal beyazlaması sakal içerisinde dağınık bir halde görülerek yarı siyak yarı beyaz şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Sakal beyazlaması sorununda bir avantaj vardır ki bu avantaj kişilerde sakal beyazlaması herhangi bir tehlikeye neden olmamaktadır. Kişilere sadece estetik problemlere neden olan bu durum bazı insanlar için en büyük problem niteliğindedir. Sakal beyazlaması kişilerde bölgesel olarak görülüyorsa bu durumda kişinin bazı doktor muayenelerinden geçmesi son derece olumlu durumlara neden olabilmektedir. Bu nedenle özellikle erken teşhislerde bu gibi durumlar kurtarılabilir olabilmektedir. Fakat bu gibi durumlar genellikle erken teşhis yerine geciktirilerek beyazlaşmanın büyümesi durumunda insanlar tarafından sorun edildiği için erken teşhis ve olumlu bir durum ihtimali ortadan kalkmaktadır. Sizlerde sakal beyazlaması sorunu yaşıyor iseniz sorunun nedeni ne olursa olsun doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Sakal Beyazlaması

Sakal beyazlamasının her ne kadar tıbbi tedavisi bulunmasa bile bu gibi sorunların bazı insanlar tarafından uygulanarak olumlu sonuçlar elde etmiş olduğu bitkisel tedaviler bulunmaktadır. Özellikle saç ve sakal sorunlarında sarımsağın vücuda etkileri bu durumda da kullanılmaktadır. Sarımsak ve yoğurtun karıştırılması ile düzenli ve sürekli olarak beyazlayan sakallara sürülmesi durumunda iyileşmeler görülebilmektedir. Fakat bu durumda belirtmek isterim ki genetik olarak ortaya çıkarak kişilerde sakal beyazlaması olarak görülen bu problemde ne tıbbi tedaviler ne de bitkisel tedaviler çokta fayda sağlayamamaktadır. Yani aile içerisinde bir diğer kişide de bu gibi bir problem var ise yapılabilecek tek şey sakal bırakmamaktır. Sakal beyazlamasının insanlarda görülmesinin bir diğer nedeni ise sürekli olarak kişilerin stres altında kalmasıdır. Bu durum özellikle gençlerde görülebilmektedir. Stresin saçlarda ve sakallarda gerekli olan hormonlarında eksilme durumu ya da fazlalaşma durumunda çok büyük etkiler bulunmaktadır. Bu nedenle sakal beyazlaması sorunundan kurtulmak isteyen kişiler öncelikle stresten kurtulmalıdır.

]]>
Hızlı Sakal Çıkarma https://www.sakal.gen.tr/hizli-sakal-cikarma.html Fri, 30 Nov 2018 11:11:59 +0000 Hızlı Sakal Çıkarma, Bir erkek saçına, giyimine ne kadar önem veriyorsa sakalına da bir o kadar önem vermektedir. Bazı erkekler sakalını düzenli olarak bunu göstermektedir, bazıları uzatarak, bazıları şekiller vererek sakal Hızlı Sakal Çıkarma, Bir erkek saçına, giyimine ne kadar önem veriyorsa sakalına da bir o kadar önem vermektedir. Bazı erkekler sakalını düzenli olarak bunu göstermektedir, bazıları uzatarak, bazıları şekiller vererek sakalın önemini gözler önüne sermektedir. Bazı insanların sakalları hızlı çıkarken bazılarının ki ise çok yavaş uzamaktadır. Sakalların sağlıklı bir şekilde çıkması için sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Bazılarınız için bu çok şaşırtıcı gelebilir ama durum böyle, sakal beslenmeyle ilişkilidir. Hızlı sakal çıkarmak için düzenli beslenilmeli, uyku düzeni mutlaka olmalıdır. Hızlı sakal çıkarma yöntemleri için saç uzatma yöntemlerinden kopya çekebilirsiniz çünkü saçınız için ne bakım yapıyorsanız sakal içinde aynıları geçerlidir. Hızlı sakal çıkarmak için günde mutlaka 2-3 defa yüzünüzü yıkamanız gerekmektedir. Nasıl ki topraklar üzerinde ki çimler gelişmek için suya ihtiyaç duyuyorsa hızlı sakal çıkarmak içinde mutlaka suya ihtiyaç vardır. Hızlı sakal çıkarmada ki en önemli unsur sudur. 

Hızlı Sakal Çıkarma için önemli unsurlar
 • Sigara içmemek gerekir ve hatta sigara içilen ortamda bulunmamak gerekir çünkü sigara kan dolaşımı yavaşlatır, ve sakal uzaması gecikir.
 • Sakalın hızlı uzaması için  A,B,C ve E vitaminleri düzenli olarak alınmalıdır.
 • Stresten kesinlikle uzak durulmalıdır çünkü stres saçların dökülmesinde önemli olduğu gibi sakalların gür ve hızlı çıkmasında da olumsuz rol oynar.
 • Hızlı sakal çıkarmak için proteini bol olan besinler tüketilmelidir. Haşlanmış yumurta ve muz bunların başında gelmektedir.
 • Az ve sık yemek yemek ve ayrıca bol bol su içmekte sakalların hızlı çıkmasını sağlar.
 • Doktorlar tarafından tavsiye edilmiş nemlendirici kremlerde sakalların hızlı çıkması için önemli bir konudur.
 • Vücudun yüz bölgesine düzenli olarak yapılan masajlarda hızlı sakal çıkarma yöntemleri arasında yer almaktadır.
 • Sık sık jiletle traş olmakta hızlı sakal çıkmasına yardımcı olmaktadır.
 • Hızlı sakal çıkarmada en önemli unsur çok uyumaktır çünkü sakallar en çok uyku esnasında uzar.
 • Spor yapmak da hızlı sakal çıkarmaya yardımcı olmaktadır.
 • Bol bol sebze ve meyve yemek hızlı sakal çıkarmada etkin rol oynayan durumlardır.
 • Yüzün temiz tutulması ve her yıkamadan sonra kurutulması da hızlı sakal çıkarmada işinize yarayacak diğer hususlardır.
Hızlı Sakal ÇıkarmaSon zamanlarda sakal uzatmak moda olduğu için daha ergenlik çağında olan erkeklerde hızlı sakal çıkarmanın yollarını aramaktadır. Erken yaşta hızlı sakal çıkarmak için yanlış yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden kesinlikle uzak durulmalı ve sakalın kendi kendine çıkmasını beklemek gerekmektedir. Hızlı sakal çıkarmak için her gün jiletle tıraş olmak başlı başına bir hatadır ve çok kötü sonuçlar doğurabilir. Yüzde kalıcı hasarlar bırakabilir çünkü sakal henüz çıkmadığı için jiletin yapacağı her temas direk deriye denk gelmektedir buda hızlı sakal çıkarmak için uygulanan yanlış bir yöntemdir. Kısacası kaş yapayım derken göz çıkarmaktır. ]]>
Peygamber Efendimizin Sakalı https://www.sakal.gen.tr/peygamber-efendimizin-sakali.html Fri, 30 Nov 2018 19:56:11 +0000 Peygamber Efendimizin sakalına "Sakal-ı şerif "denir. Peygamberimizin sakalı şerifini  bereketlenmek için saklarlardı. Peygamber efendimize aşık olan ashabı "Lıhye-i  Kiram 'ın onun hatırası olarak sakladıkları bir emane Peygamber Efendimizin sakalına "Sakal-ı şerif "denir. Peygamberimizin sakalı şerifini  bereketlenmek için saklarlardı. Peygamber efendimize aşık olan ashabı "Lıhye-i  Kiram 'ın onun hatırası olarak sakladıkları bir emanettir. Dünyanın bir çok yerine dağıtılmıştır. Peygamber Efendimiz hem saçı hem de sakalına çok özen gösterirdi.  Peygamber efendimizin  hiç yanından eksik etmediği eşyalar arasında  tarak ve ayna vardır. Saçını ve sakalını kendi makasla kısaltırdı veya kısalttırırdı. Saçından veya sakalından düşen tek bir telini hemen kaparlardı. Çünkü çok değerlidir. Peygamber Efendimizin mübarek sakalından veya saçından bir tanesi bile yere düşmemiş, hep saklamışlar ve bugüne kadar gelmiştir.  Peygamber Efendimizi tıraş eden birçok berber oldu. Tıraş olduktan sonra Rasulullah Efendimizden saçlarının ve sakallarının kıllarını Eshab'ı Kirama dağıtılmasına izin verdiler. Peygamber Efendimizin sakalı şerifi her camilere dağıtılmıştır. İstanbul'da, Bursa'da, İzmir'de, Yozgat'ta ve Balıkesir'de bulunuyor ve  ramazan aylarında camilerde insanlara selevatlarla tek sıra halinde, ellerini bağlayarak edep ve huşu ile gösterilir.

Peygamber Efendimizin Sakalı
Camilerdeki Sakalı Şerife çok kıymet ve görkemli özel muhafazalar yaptırdılar. Peygamber Efendimizin  Sakal'ı şerifleri genellikle iki ucu balmumu ile kapatılmıştır. Silindir şeklinde şişelerde saklanıyor. Şişelerin kenarları altın veya zümrüt olanları da var. Bazı camilerde kırk kat bohça ile saklanıyor ve özel kutuya konuyor. O da bir sandukaya konuyor ve yüksek bir yerde muhafaza ediliyor. Bizim için çok değerlidir. Peygamber Efendimizin Sakal-ı şerif ziyaretleri mevlit kandillerinde, kadir gecelerinde, yatsı ve teravih namazlarından sonra gösterilir. Cuma günlerinde cuma namazından sonrada salavatlar söyleyerek gösterilir. Mihrabın önünde yüksek bir sehpa üzerine konur. İmam efendi ve güzel sesli hafızlar beraberinde selatü selam okunarak, önce erkekler tarafından ziyaret edilir. Daha sonra da kadınlar ve çocuklar ziyaret eder. Çoğunlukla sakalı şerifin bohçası öpülerek başa konarak ziyaret tamamlanır. 
]]>
Nasıl Sakal Çıkar https://www.sakal.gen.tr/nasil-sakal-cikar.html Sat, 01 Dec 2018 18:43:32 +0000 Nasıl Sakal Çıkar; Zamanımız gençlerinin en büyük sıkıntılarından birinin sakal olduğunu kesin bir şekilde söyleyebiliriz. Bazısı oldukça erken yaşlarda bu durumdan haksız yere şikayetçi olurken bazıları ise gerç Nasıl Sakal Çıkar; Zamanımız gençlerinin en büyük sıkıntılarından birinin sakal olduğunu kesin bir şekilde söyleyebiliriz. Bazısı oldukça erken yaşlarda bu durumdan haksız yere şikayetçi olurken bazıları ise gerçekten sakal çıkmama konusunda sıkıntı çekiyor. Belirli bir yaşta olup sakallarının çıkmasında sorun yaşayan kişiler için birkaç doğal şeklinden bahsedeceğiz.Badem yağı kullanmak, sakal çıkmasını istediğiniz yere badem yağı kullanmak hiçbir işe yaramayacaktır. Badem yağı zaten olan tüylerin sertleşmesinde, canlanmasında bir rol oynar ancak olmayan tüylerin çıkmasına neden olmayacaktır. Fakat ufak tefek tüyleriniz bulunuyor ise badem yağı kullanabilirsiniz.

Jilet kullanarak sakal çıkarmak, belirli aralıklar ile oluşan tüyleri jiletle alarak sakal oluşmasında yardımcı olabilirsiniz. Ancak öbür işlemler gibi bu işlemi de asla oldukça fazla yapmamalısınız. Fazla bir şekilde kullanılan jilet ile tıraş olduğunuz zaman yüzünüzde başta sivilce olmak üzere farklı cilt sorunları oluşabilir. Ve jileti aşağıdan yukarıya, yani, tersten kullanarak tıraş olmanın bir faydası yoktur. Bu sakalların düzensiz bir şekilde çıkmasına sebebiyet verecektir. Tıraşı yukarıdan aşağıya düzgün bir biçimde yapılmalıdır.
Nasıl Sakal Çıkar
Sarımsak yöntemi, sakalları ile sorun yaşadığını belirten herkese hemen hemen verilen ilk önerilerden birisi sarımsaktır. Oldukça fazla tavsiye edilmesi elbette çoğu zaman işe yaraması ile orantılıdır. Bu zamana kadarki geri bildirimleri dikkate alarak söyleyecek olursak, sarımsak gerçekten sakal çıkarma konusunda oldukça etkili bir yöntem. Gelelim sarımsak ile yüzümüze nasıl bir işlem uyguluyoruz da sakalların çıkmasında neden oluyor.

İlk önce yüzümüzü ne sıcak ne de soğuk, ılık bir su ile güzel bir şekilde yıkıyoruz. Buzdolabımızdan bir adet buz alıyoruz ve yüzümüzde eriyecek bir şeklide gezdiriyoruz. Bu işlemi yapmaya başlamadan önce yüzümüzde yeni çıkmaya başlayan tüyler bulunuyor ise onları jiletle düzgün bir biçimde alıyoruz. Buzu gezdirdikten sonra bir diş sarımsağı alıp dövüyoruz ve daha sonra elimize alıp sakal çıkmasını istediğiniz bölgelere yediriyorsunuz. Bu işlemi yaparken yüzünüzün hassasiyetine göre farklılık gösterebilecek miktarlarda yanma hissedebilirsiniz. Yanma hissettiğiniz vakit bir şeylerin ters gittiğini düşünmeyin, gayet normal bir tepki olduğundan işleminize devam edin. Sarımsağı fazla uzun bir vakit yedirmeye çalışmak yüzünüzü tahriş edecektir. Bu yüzden çok yıpratmadan işlemi uygun gördüğünüz vakit bırakın.

Bu yöntemi her zaman yaparak daha hızlı bir neticeye varacağımız yanılgısına hiçbir şekilde kapılmayın. Fazla olmayan belirli aralıklar ile (5 günde bir ideal) yaparsanız daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca saçlarında da belirli yerlerde sorun yaşayanlar sarımsağı saçlarında da uygulayabilir. Saçlarında uygulayan insanlarda oldukça etkili olduklarına dair geri bildirimlerde bulundular.

Tüm bunlar bir netice vermediyse, tüm bu yöntemler bir netice vermediyse doktor yolu gözüküyor demektir. Umutsuzluğa kapılmanız gereken hiçbir şey yok. Yeni oluşan teknolojiler ile oldukça basit bir biçimde sakal ekimleri yapılabiliyor. Ancak tabii ki belki de ekime ihtiyacınız yoktur, bunun cevabını doktorunuz verecektir.
]]>
Rüyada Sakal Görmek https://www.sakal.gen.tr/ruyada-sakal-gormek.html Sat, 01 Dec 2018 20:04:31 +0000 Rüyada sakal görmek, rüya sahibine göre erkek ise mal bereketine ve şan ve şerefe, kadında ise, kadın hamile ise bebeğin erkek olacağına, çocuğu yoksa çocuğunun hiç olmayacağına, rüya sahibi kadının çocuğu varsa ile Rüyada sakal görmek, rüya sahibine göre erkek ise mal bereketine ve şan ve şerefe, kadında ise, kadın hamile ise bebeğin erkek olacağına, çocuğu yoksa çocuğunun hiç olmayacağına, rüya sahibi kadının çocuğu varsa ileride çocuğun büyük devlet adamlarından birisi olacağına işaret etmektedir. Kadın dul ise, eşinden büyük miras kalacağına yada hayırlı bir insan ile evleneceğine delalet eder. Sakalı gereğinden çok fazla uzun olduğunu görüyorsak hayırlı olayları göstermez. Borç sıkıntısına ve üzüntü, keder geleceğini ifade eder. Sakalı güzelleştirmek için kokular sürmek ve taramak yakın zamanda hayırlı bir olayla karşılaşmaya, başka bir kişinin sakalına güzel kokular sürüyorsak, o kişiden yakın zamanda bir iyilik göreceğimiz anlamına gelir. Sakalımızı aşağı doğru taramak yada çekmek pişman olacağımız bir olaya yada bir bela ile karşılaşacağımı ifade eder. Başka bir kişinin sakalını çektiğimizde ise, o kişinin her hangi bir malını alacağımız anlamına gelir.

Rüyada sakal, gördüğümüz olaya karşı farklı farklı yorumlanmaktadır. Rüyamızda sakalımızı traş etmek veya kesmek üstümüzde hangi sıkıntı varsa, hasta isek şifa bulmaya,borçluysak borcun bitmesine feraha ulaşmaya çalışıldığını ve bunun başarılacağını gösterir. Yalnız sakallı bir kimsenin bizim sakalımızı kesiyor ise o kişiden zarar göreceğimizi, üzüntü ve kederle karşılanacağı anlatılır. Kendi sakalımızın ağardığını görmek, ömrümüzün uzadığına ve sünnete uyarak bir hayat geçireceğimize, başka bir kimsenin sakalını ağardığını görüyorsak, o kişinin ömrünün uzayacağını görmüş oluruz. Sakala kına yakmak yada boyamak hayatımızda önemli bir olayı yada niyetimizi gizlemeyi, kına yada boya tutmaz veya sakaldan aktığını görürsek gizli olan niyetin açığa çıkması anlamına gelir. Sakalı yıkayıp yada ıslatıp sıkarak suyunu akıtmak çevremizden yakın bir kimsenin bir sırrını öğrenmeye, başka bir kişi bizim sakalımız ıslatıp suyunu sıkıyor ise o kişi bizim sırrımıza ulaşacağı anlamına gelir. Rüyada sakalımızın bir kısmının koparılıp atıldığını ve o yerin boş olduğunu görmek hayırlı olaylara yorumlanmaz. Yine aynı şekilde sakalını ısırdığını görmek yada ağzına sokmak yaptığı bir kötülükten pişman olmaya işaret eder.
Rüyada Sakal Görmek
Rüyada başka bir kişinin sakallarının döküldüğünü görmek aniden gelen bir ölümle karşılanacağı anlamına gelir. Rüyada sakalını az olduğunu yada çok çirkin olduğunu görmek, çevresinde itibarının düşeceğine, akraba ve arkadaşlarının yanında dışlanmasına delalet eder. Sakalımızı bir yarısını bırakıp bir yarısını traş etmek zenginlikten sonra gelen fakirliğin habercisidir. Sakalımızı bir genç traş ediyor ise, o kimsenin makam ve rütbe sahibi olduğu ve ondan size zarar geleceği anlamına gelir. Traş eden kimse yaşlı ise makam ve mevki bakımından iyi bir insandan yardım geleceği anlamına gelir. Bazı rüya tabir yorumcularına göre sakalın heybet olduğu söylenir. Bundan dolayı sakalı bol olan kimsenin mal bereketi ile zenginleşeceği, evladı yoksa evlat bolluğu, bekar ise hayırlı, imanlı zengin birisi ile evleneceği ve mutlu olunacağı, üstümüzde hastalık varsa yakın zamanda şifa bulunacağı, iş arıyor isek güzel bir iş bulunacağı gibi olumlu hayırlı olaylara işaret eder.
]]>
Sakal https://www.sakal.gen.tr/sakal.html Sun, 02 Dec 2018 16:59:24 +0000 Sakal, sakal erkeklerin en büyük sorunlarından biridir kimi hangi şekilde yapacağına karar veremez kimi erken çıkmasından şikayet eder kimi ise çıkması için bir çok yöntem dener sakal bırakırken. En önemli şey yüz Sakal, sakal erkeklerin en büyük sorunlarından biridir kimi hangi şekilde yapacağına karar veremez kimi erken çıkmasından şikayet eder kimi ise çıkması için bir çok yöntem dener sakal bırakırken. En önemli şey yüz tipine uygun bir model seçilmesidir çünkü sakal erkeğin dış görünümünün bir tamamlayıcısıdır top sakal kirli sakal keçi sakal cücük sakal dede sakal gibi bir çok sakal çeşidi vardır ve erkekler kendilerine en uygun olanı tercih ederler 

Sakal
Sakal, sakal ile en büyük sıkıntılardan biri de sakalın geç çıkması veya çıkmaması durumudur bu durumda uygulanabilecek bir çok yöntem vardır bunlardan bazıları, badem yağı sürülebilir fakat bu sakal var ve çok ince tüy gibi ise uygulanacak bir yöntemdir sakalın sertleşmesini ve canlanmasını sağlar bir diğer yöntem aralıklı olarak jilet ile tıraş olmak sakal çıkmasına yardımcı olur fakat çok sık yapmamalısınız yoksa yüzünüzde tahrişe ve sivilce oluşumuna sebep olur sakal problemi yaşayan kişilere en çok tavsiye edilen yöntem ise sarımsaktır sarımsak yöntemi uygulanırken öncelikle cilt ılık su ile yıkanır ardından bir adet buz yüze sürülmeye başlanır buz eriyince bir kaç diş sarımsak alınır ve ezilir sakal çıkması istenilen bölgeye sürülür bu esnada yüzde yanma olabilir tedirgin olmayınız. Bu işlemi de çok sık uygulamak cilt de tahrişe sebep olur bu nedenle beş günde bir uygulamak yeterli olacaktır.
]]>
Dede Sakalı https://www.sakal.gen.tr/dede-sakali.html Mon, 03 Dec 2018 16:04:37 +0000 Dede sakalı, asıl olarak Faydaları bakımından oldukça yararlı olan bu ot türü, insanların bazı rahatsızlıklarına da çok iyi gelmektedir. Dede sakalı otu çoğu insanın merak ettiği veya duymamış olduğu bir çeşit Dede sakalı, asıl olarak Faydaları bakımından oldukça yararlı olan bu ot türü, insanların bazı rahatsızlıklarına da çok iyi gelmektedir. Dede sakalı otu çoğu insanın merak ettiği veya duymamış olduğu bir çeşit ot türüdür. Dede sakalı otunun en çok faydası tam bir C vitamini deposu olmasıdır. Ege ve Akdeniz yörelerinde sıklıkla kullanımı sağlanır. Dede sakalı otu özellikle Ege ve Akdeniz yöresinde yemeklerin içerisinde, böreklerde, salatalarda kullanımı sağlanır. Bu bakımdan da oldukça önemli faydaları olmaktadır. Demir vitamini açısından da oldukça önemli fayda oluşturur.  Otlar kalorisi düşük tüketilen fakat iştah açan lezzetli yiyecekler olmaktadır. Radika otu, teke sakalı otu, yabani turp otu, şevketi bostan otu,  labada otu, kazayağı, ebe gümeci otu, gelincik otu, balık otu gibi çeşitli otlar doğada kendiliğinden yetişir fakat dede sakalı otu gibi bilinmez. Dede sakalı ilkbahar aylarında toplanır ve lezzetli yemeklerde, salataların yapımında kullanılmaktadır. Bazı otlar sadece haşlanarak üzerine zeytinyağı, limon, baharat ilave edilerek tüketilir dede sakalı da bu otların arasındadır. 

Dede sakalı otu genel olarak çiğ yenilmesinin yanı sıra çeşitli yemeklerde kullanımı sağlanır ve kavrularak, köftelerin içerisinde, sulu köfteler de isteğe göre pirinç de koyularak yemeklerde ayrı bir lezzet oluşturur. Dede sakalı otu ince ince doğranarak biraz tuzlanır ve börek içerisine, gözleme içerisine koyularak pişirilir. Dede sakalı otundan harika eşsiz bir lezzet çıkarak börek ve gözleme olur. Dede sakalı otu haşlanarak suyu sıkılır, soğanla kavrulduktan sonra üzerine yumurta kırılarak da kahvaltılarda yada akşam yemeklerinde doyurucu bir lezzet olarak yenilir. C vitamini deposu olan dede sakalı bitkisi az kavrularak üzerine sarımsaklı yoğurt ilave edilir ve bu şekilde de farklı bir lezzet oluşturur. Demir deposu olan dede sakalı otu yoğurt dökmeden yemenizi tavsiye ederim. Dede sakalı otu güzelce yıkanıp tuz ve limon sıkıldığı zaman harika bir lezzet oluşturur. Dede sakalı otu toplanacaksa eğer ilkbahar aylarında bu otu temiz araziden toplamak gerekir ve kesinlikle tüketmekten korkmayın. Dede sakalı otunu çiçek ve tohumsuz olduğu zaman topladığınızda daha faydalı ve lezzetli olacaktır.

Dede Sakalı

Dede sakalı otunun yanı sıra birde aynı isim altında dede sakalı mantarı vardır. Diğer adıyla tarak dişi olarak bilinir. Yabancı adıyla da Clavaria Flova olarak bilinmektedir. Dede sakalı mantarı ilkbahar aylarında ve ilkbahar ayı sonralarında, sonbahar aylarına doğru, çam ve ormanının içerisinde, bazende çam iğnelerinin alt kısımlarında, kim,i zamanda açıkta yetiştiği görülür. Dede sakalı mantarı tek olarak yada dağınık gruplar halinde görülebilir. Ülkemizde çam ve köknar ormanlarında bir hayli fazla bulunmaktadır. Dede sakalı mantarı yenilebilen mantar türlerindendir. Tüketiminde eğer bulunan mantarın dede sakalı mantarı olduğundan eminseniz herhangi bir sakıncası olmadan rahatlıkla tüketebilirsiniz. Dede sakalı mantarı sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Alzheimer yani unutkanlık hastalığının tedavisinde kullanımı tıbbi açıdan da önerilmektedir. 

]]>
Köse Sakal https://www.sakal.gen.tr/kose-sakal.html Tue, 04 Dec 2018 01:02:30 +0000 Köse sakal, erkekte sakal çıkmaması durumuna köselik denir ve bu kişiler köse sakallı olarak bilinir köse olma genellikle hormonal sorunlar sebebi ile meydana gelir çok hayati bir önemi olmasa da erkekler bu durumu büyük sorun hal Köse sakal, erkekte sakal çıkmaması durumuna köselik denir ve bu kişiler köse sakallı olarak bilinir köse olma genellikle hormonal sorunlar sebebi ile meydana gelir çok hayati bir önemi olmasa da erkekler bu durumu büyük sorun haline getirebilir köseliğin sebeplerine bakacak olursak 
 • Sakal bölgesinde oluşacak olan kılların kalitesini arttıran hormonların eksikliği
 • Hormonların etki edeceği kıl kökünün olmaması 
Köse SakalKöse sakal, hormon eksikliği zamanında teşhis edilir ve gerekli hormon tedavileri uygulanırsa sakallar kendiliğinden çıkar fakat vücutta hormon üretimi yoksa ve hormon tedavisi bırakılırsa sakallar tekrar dökülür bu hormon tedavisinde testoron hormonu iğnesi veya hapı kullanılır genelde hiç sakalı olmayan bir kişiye bin kök ekildiğinde köse görünümü gider ve doğal bir görünüme sahip olunur
]]>
Rüyada Sakal Kesmek https://www.sakal.gen.tr/ruyada-sakal-kesmek.html Tue, 04 Dec 2018 20:00:48 +0000 Rüyada sakal kesmek, özellikle erkeklerin gördüğü rüyalardandır. Genellikle gün içerisinde kişinin bilinçaltında yaşanan olayların kişinin geceleri ya da diğer zamanlarda uyuması durumunda ortaya çıkması durumudur. İnsanl Rüyada sakal kesmek, özellikle erkeklerin gördüğü rüyalardandır. Genellikle gün içerisinde kişinin bilinçaltında yaşanan olayların kişinin geceleri ya da diğer zamanlarda uyuması durumunda ortaya çıkması durumudur. İnsanlar uyurken tüm organlar minimum düzeyde çalışırlar. Bu durumda kişinin bilinci açık olduğu için bilinçaltında gerçekleşen olaylar, durumlar rüya olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumlar birçok zaman kişinin gün içerisinde düşündüğü ya da daha önceden düşündüğü olaylarla bağlantılı olsa da bazen kişinin hiç aklına gelmeyen durumlardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. İşte rüyada sakal kesmekte aynen bunlar gibi kişinin gün içerisinde sakalını kesmesi ya da sakalını kesmeyi düşünmesi gibi düşünceleri nedeni ile insanlarda görülen bir durumdur. Bu rüya eski zamanlardan beri İslami olarak aynı şekilde yorumlanarak günümüze kadar küçük değişimlere uğrayarak gelmiştir. Bunun yanında modern rüya tabirleri ise günümüzde bilim üzerine yapılan yorumlardır. Günümüzde birçok insan İslami rüya tabirlerini takip etse de birçok insan da modern rüya tabirlerine bakarak rüyalarına anlam kazandırmaktadır.

Rüyada Sakal Kesmek
Rüyada sakal kesmek İslami yorumculara göre şu şekilde yorumlanmıştır; Rüyada sakal kestiğini gören kişinin cinsiyetine göre yorumu da değişebilmektedir. Rüyada sakal kesmek rüyasını eğer bir kadın görüyor ise bu durum kişilerin son zamanlarda çok büyük harcamalar yaptığına ya da yapacağına işarettir. Bu harcamalar ise kişileri oldukça etkileyecektir. Bu nedenle rüyayı gören kişi ilerideki harcamalarında daha dikkatli bir şekilde davranırsa büyük sorunlarla karşılaşmayacaktır. Özellikle yapılan alışverişlerde fazla gereksiz eşyaların alınması bu rüyanın anlamının gerçek olmasını oluşturabilmektedir. Rüyanın anlamında bahsedilen harcama sadece para ile değil aynı zamanda kişilerin elinden gidebilecek olan mala da işaret edilmektedir. Yani kişinin değerli eşyaları da bu harcamalar için kullanılabilecektir. Bu durumda kişiler çok büyük sıkıntılara düşebilirler. Bunun yanı sıra eğer bu rüyayı gören kişinin cinsiyeti erkekse rüyanın yorumlanması biraz daha değişse de yinede çok olumlu olmamaktadır. Bu rüyayı gören erkeğin ileri ki zamanlarında mutsuzluk yaşayacağına ve aynı zamanda buna bağlı olarak zor günler geçireceğine işaret edilmektedir. Bu durumda söylenebilir ki rüyada sakal kesmek rüyasını gören kişiler yakın zamanda yaşayacaklarına dikkat etmelidirler. 

Rüyada sakal kesmek günümüzde modern olarak biraz daha farklı yorumlanmıştır. Bazen İslami olarak yorumlanan olumsuz rüyalar modern rüya tabirlerinde oldukça olumlu bir şekilde yorumlanmaktadır. Modern rüya tabirlerine göre bu rüyanın yorumlanmasına kişinin yaşı, cinsiyeti gibi durumlar son derece önemli olmaktadır. Oldukça hassas bir konu olan sakal kesmek rüyası birçok insan tarafından görülen rüyalardandır. Modern rüya tabirlerine göre rüyada sakal kesmek üzüntüye, uzun zamandır beklenen bir menfaatin gerçekleşmeyeceğine işarettir. Bu nedenle sizler de bu tür bir rüya gördüyseniz bu gibi durumlara hazırlıklı olmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. Unutulmamalıdır ki rüyanın anlamı kötü bile olsa kişi hiçbir zaman rüyasını kötü düşünerek korkmamalıdır. Çünkü rüyalar her ne kadar iyiye yorumlanırsa anlamı o kadar iyileşir ve hayra gider.
]]>
Sakal Gürleştirme https://www.sakal.gen.tr/sakal-gurlestirme.html Wed, 05 Dec 2018 16:42:58 +0000 Sakal gürleştirme, genellikle köse tabiriyle belirtmiş olduğumuz sakalı çıkmayan kişilerin sakallarının çıkmasında uygulanan yöntemler olarak bilinir. Erkeklerin ergenlik döneminde sakallar çıkmaya başlamaktadır Sakal gürleştirme, genellikle köse tabiriyle belirtmiş olduğumuz sakalı çıkmayan kişilerin sakallarının çıkmasında uygulanan yöntemler olarak bilinir. Erkeklerin ergenlik döneminde sakallar çıkmaya başlamaktadır. Bu dönemde vücudun çeşitli bölgelerinde tüylenme oluşur. Zaman içerisinde tüyler gürleşir. Sakalda her ergen erkekte farklı yaşlarda çıkar. Aynı yaşta olan erkeklerin bazıları bir anca gür sakala sahip olurken bazı erkeklerin sakalı çok cılız çıkmaktadır. Bazı kişilerde ise henüz sakal çıkmaya başlamamıştı bile. Bu durumu sorun eden birçok ergen vardır. Hayat boyu tıraş olmak zorunda kalacaklarını unuturlar ve büyüdüklerinin kanıtı olarak, bir an evvel sakallarının çıkmasını istemektedirler. 16 yaşından küçük olan ergen çocukların bu hususu kafasına takmalarına hiç gerek yoktur. Genetik olan faktörlerden dolayı bazı kişilerde sakla erken çıkar bazı kişilerde ise sakal geç çıkarabilir. Sakalın gür olması yada seyrek olması da genetik yada saç yapısıyla da alakalı olur.

Ergen yaştaki bir kişiye sakal gürleştirme tedavisi uygulanamaz. İlk önce gelişimini tamamlaması gerekecektir. Fakat 17-18 yaşlarında sakalın gür olarak çıkmasını yada sakal gürleştirme hızlandırılması için bazı tavsiyelerde işe yarayabilir. Sakalın gür olmasını istiyorsak jileti yanlış kullanmaktan kaçınmalıyız. Her gün jilet kullanarak sakalının çıkacağını sanmak yanlış bir kanıdır. Tabi ki çıkan ufak tüyleri jiletle almanız gerekir, bu olumlu sonuçlar oluşturan bir yöntemdir. Fakat bu işlemi cildinize zarar vermemek amacıyla 5 günde bir yapmanız yeterli olur. Sakal gürleştirme de sarımsak kürü önerilir. Sarımsağın sakalın gürleşmesi, cılız olan sakla bölgesinin beslenmesine iyi geldiği belirtilmektedir. Sakalın gürleşmesi için öncelikle jiletle tıraş olmak gerekir. Bunun sonrasında doğal olan sarımsağı döverek, ezilen sarımsağın suyunu yüzünüze sürün.  Elinizle sakla bölgesine masaj yaparak iyice yedirin biraz kaşıntı ve yanma oluşturabilir. Bunu her gün düzenli olacak şekilde 2 hafta boyunca sakala uygulayın. Sakal bölgesinde 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz. Fakat narin ve hassas ciltlerin bu yöntem uygulanmamalıdır. Sakal gürleştirme amacıyla eczanelerde bir çok losyon türü, yağ gibi bitkisel ürünle sakalın gürleşmesi için yardımcı olmak satılmaktadır. Fakat bu konunun dermatoloji uzmanına danışarak gerekli olan tedavi yöntemleriyle çözülmesi daha uygun olur. 

Sakal Gürleştirme

Sakal gürleştirme amacıyla yüzünüzü en az iki bıçaklı bir tıraş bıçağıyla hiç bir bölgeyi atlamadan tıraş etmelisiniz. Buzla veya buzlukta bekletilmiş olan soğuk suyla tıraş edilen bölgeyi yarım dakika kadar iyice ovalamak gerek. Soğuk su, cildinizdeki gözenekleri açar ve gözeneklerin açılmasıyla sakalda gürleşme olur. Farklı bir yöntem ise havanda ezilmiş olan 1 diş kadar sarımsağı, tıraş edilen sakal bölgesine aşağıdan yukarıya doğru masaj uygulayarak sürün. Cildinizde yanma ve gerilme hissedersiniz, bu son derece normal bir durumdur.15 dakika kadar sakal bölgesinde bekledikten sonra cildinizi bolca soğuk su ile durulamanız gerekir. Bu işlemi 3 günde bir olarak aynı şekilde sakal bölgesine uygulayın. Ara verdiğiniz 3 gün içerisinde cildinizde kızarma ve tahriş olma görülürse bu kızarıklıklar geçene kadar kesinlikle işlemi tekrarlamayın. 3 gün bekleme süresinde mümkünse tıraş olmayın, cildinizi dinlendirin. İşlemi uygulamadığınız 3 gün içindede badem yağıyla çıkmakta olan sakalı besleyerek daha etkili ve erken sonuç alırsınız. Sarımsak yoğun asit içerdiğinden dolayı cildinizi biraz tahriş eder, bu yüzden 2 haftada bir bu yönteme 1 hafta kadar ara vererek ve cildinizde kuruluk gözlemlediğinde yüz nemlendirici krem kullanmanız önerilir. Sakal gürleştirme badem yağı kullanarak yapıldığında en etkili sonuç alınacaktır. 

]]>
Sakalı Şerif https://www.sakal.gen.tr/sakali-serif.html Thu, 06 Dec 2018 02:39:10 +0000 Sakal-ı Şerif, sevgili peygamber efendimizin mübarek sakal-ı müslümanlar  tarafından alınır,bereketlenmek için saklanır. ve günümüze kadar süre gelen bu güzel emanete verilen isim. “Lıhye-i saadet” diye bilinen s Sakal-ı Şerif, sevgili peygamber efendimizin mübarek sakal-ı müslümanlar  tarafından alınır,bereketlenmek için saklanır. ve günümüze kadar süre gelen bu güzel emanete verilen isim. “Lıhye-i saadet” diye bilinen sakal-ı şerif mübarek ramazan ayı ve diğer mübarek gün ve gecelerde müslümanlar tarafından ziyaret edilmektedir.Ashab-ı kiramın (radıyallahü anhüm) her biri  peygamber efendimizi çok severlerdi. Bu nedenle peygamber efendimizin bildirdiklerine göre, yaşamaya çalışırlar. Peygamber efendimizin  hatırası olan güzellikleri muhafaza ederek mübarek olarak sayarlardı.Peygamber efendimizi veda haccında da Ma'mer el-Adeviyye bin Ebu Süfyan sakal tıraşı ettiler. Diğer zamanlarda da peygamber efendimizi başka kişiler  tıraş tıraş etmişlerdir. Ashab-ı kirama da saçlarını  ve sakallarını kestirmelerini emir etti. Bu emri uygulamaya çalışanlar  için de: Ya Rabb saçları ve sakalını kestirenlere sen rahmet eyle. diye  buyurdu.Peygamber efendimiz tıraş olduğu zaman saçları  ve sakallarınının ashab-ı kirama verilmesine izin verdiler. Tirmizi'nin söylediğine  göre, peygamber efendimiz önce sağ tarafını tıraş ettirirdi ve bu sakallarını ilk olarak  Ebu Talha'ya verdi. Sol tarafını da tıraş ettirerek başka ashab-ı kirama dağıtılmasına izin verdi. Ashab-ı kiram Peygamber efendimizin bir alameti taşımakta büyük istek gösterirlerdi. Halid bin Velid, Ebu Talha'dan Peygamber efendimizin kesilen saçları  ve sakallarından bir tutam aldı.Bu mübarek sakalları bir kap  içine koyarak başlığı içerisinde ölümüne  kadar taşıdı.İlk öncelikle ashab-ı kiram olmak üzere başka müslüman devlet adamları,kumandanlar ve müslüman kişiler bu geleneği devam ettirdi. Ellerinde ki sakal-ı şeriflere kıymetli  muhafazalar yaptırdılar.

Sakalı Şerif

Bu muhafazalar içerisinde saklanan ve özel mekanlarda muhafaza olarak saklanan sakal-ı şerifler müslümanlar tarafından bereketlenmek amacıyla ziyaret edildi. Öncelilkle Horasan, Anadolu, Cezayir'de yaşayan müslüman kişiler sakal-ı şeriflere özen gösterdiler.Bu ülkelerde köy camilerinde hatta bazı zengin konaklarda  sakal-ı şerif yer aldı. Sakal-ı şeriflerin saklanması için iki ucu bal mumu ile örtülmüş silindir şeklinde ki şişelerde olmaktadır.Bu muhafazaların  kenarları altın çerçeveli ve elmas taşlı sanat olanları  vardır. Bu muhafazalar kat kat bohça içerisin de bir kutuya koyarlardı. Bu kutular yine kırk kat bohçaya sarılarak özel olarak yapılmış olan sandukada saklanır. Sandık  üzerine yeşil bir örtü serilerek bulunduğu binanın içerisinde  en saygıdeğer köşeye, camilerde minberlerin son basamağından sonra yüksekçe bir rahle üzerine yerleştirilerek  muhafaza edilir. Sakal-ı şerif ziyaretleri kandillerde,yatsı ve teravih namazlarından sonra yapılır. Salavat getirerek bulunduğu yerden alınır ve mihrabın önünde yüksek bir yer  üzerine konur.Caminin imamı ve mahallenin güzel sesli hafızları ile birlikte salatü selam söylenerek önce erkekler tarafından ziyarete açılır.Daha sonra ise  kadınlara ve çocuklara ziyarete açılır. Sakal-ı şerif bulunmayan yerlerde, geçici olarak sunulmasında ve ziyarete açılmasında  bir mahzur yoktur. Şuanda Topkapı Sarayında  mukaddes emanetler bölümünde bulunur. Bunların içinden yirmi dört kadarı altın ve kıymetli taşlarla süslü kutularda saklanmaktadır.

]]>
Cücük Sakal https://www.sakal.gen.tr/cucuk-sakal.html Thu, 06 Dec 2018 03:44:29 +0000 Cücük Sakal, Erkeklerin daha güzel ve daha farklı görünmek için yaptıkları bazı sakal modelleri vardır. Bunların arasında kirli sakal,  keçi sakal, cücük sakal, bıyık ve kaba sakal gibi farklı modeller vardır. Cücük Sakal, Erkeklerin daha güzel ve daha farklı görünmek için yaptıkları bazı sakal modelleri vardır. Bunların arasında kirli sakal,  keçi sakal, cücük sakal, bıyık ve kaba sakal gibi farklı modeller vardır.

Cücük sakal erkeklerin  çene altlarına bir parmak kadar sakal bırakmaya cücük sakal denir. Bayanlar gibi erkekler de bakımlı ve güzel görünmek için kendilerine dikkatli ve özenli davranmaya başlamaları ilerleyen dönemlerde bu özenin artışı oldukça güzeldir.

Cücük Sakal]]>
Rüyada Sakalının Çıktığını Görmek https://www.sakal.gen.tr/ruyada-sakalinin-ciktigini-gormek.html Thu, 06 Dec 2018 20:45:30 +0000 Rüyada Sakalının Çıktığını Görmek, Bolluk ve berekete yorumlanır. Rüyayı gören kişinin hayatında ekonomik anlamda olumlu gelişmelerin yaşanacağına işarettir. İş sahibi kişilerin gelirlerinin artacağına, bulundukları Rüyada Sakalının Çıktığını Görmek, Bolluk ve berekete yorumlanır. Rüyayı gören kişinin hayatında ekonomik anlamda olumlu gelişmelerin yaşanacağına işarettir. İş sahibi kişilerin gelirlerinin artacağına, bulundukları pozisyonda yükseleceklerine delalet eder. Çevrelerinde oldukça itibar göreceklerdir. Ancak sakalın fazla uzun olması yorumun tam tersine yani maddi sıkıntıların yaşanmasına ve ailevi problemler yaşamaya yorumlanır. Sakalının çıktığını gören kişi kadın ise, ahlak zayıflığına yorumlanır. Bu kadın bu terbiye eksikliği nedeniyle yanlış yollara saparak ailesini ve eşini zor durumlara düşürecektir. Uyarıcı nitelikte bir rüya olarak kabul edilebilir. 

Rüyada Sakalının Çıktığını Görmek
Rüyada Beyaz Sakal Görmek, Yaşın kemale erdiğini ve bu olgunluğun artık kişinin tüm benliğine işlediğini gösterir. Olgun, aklı selim tavırların kişinin karakterine hakim olduğunu bu sayede çevresi tarafından takdir topladığına yorumlanır. İş hayatında ve özel hayatında bu yönüyle sevilen genç bir kişiyi işaret edebilir. Bunun yanı sıra islami anlamda kendini yetiştirmiş. Helal para kazanarak, takva sahibi bir kişi olmaya yorumlanır. Nefsine sahip, namuslu bir kişiliği işaret eder. Ailesine düşkün bir kişinin evlenerek yine kendisi gibi iyi bir evlada sahip olacağına da yorumlanabilir. 

Rüyada Sakal Traşı Olmak, Rüya sahibinin maddi kayıplara uğrayacağını gösterir. Parasal yönden sıkıntılı bir sürece gireceğini ayrıca sosyal çevresinde itibarının zedeleneceği anlamlarını da taşımaktadır. Traş eden kişiyi daha önce hiç görmemiş ise, kişinin düştüğü sıkıntılara düşmanı neden olacaktır. Bu düşman bugüne kadar kendini belli etmemiş içten içe kuyular kazmıştır. Aynı zamanda rüya sahibinin gerçek hayatta da sakallı biriyse ve kesme düşüncesi içindeyse iyiye yorulur. Maddi manevi huzuru yakalayacağına işaret edilir. Rüyayı gören kişinin sakalı varsa ve kesmeyi planlamıyorsa, iş hayatında ve sosyal çevresinde yaşayacağı talihsizlikleri gösterir. 
]]>
Gür Sakal https://www.sakal.gen.tr/gur-sakal.html Fri, 07 Dec 2018 16:18:22 +0000 Gür sakal için birçok doğal yöntem kullanılabilir.Günümüz de bir çok erkeğin sorunu olan ve net  bir çözümü bulunmayan tüysüzlük problemini ortadan kaldırmak için başvurulacak çözümler doğal yollarda  aranmalıdı Gür sakal için birçok doğal yöntem kullanılabilir.Günümüz de bir çok erkeğin sorunu olan ve net  bir çözümü bulunmayan tüysüzlük problemini ortadan kaldırmak için başvurulacak çözümler doğal yollarda  aranmalıdır.İlk olarak bilinmesi gereken, 18 yaşına dek sakalın çıkmayışının giderilmesi gereken bir hastalık olmadığıdır. Ancak 18-20 yaşları arasında tüysüzlük problemi devam ediyor ise bu bir rahatsızlık olarak sayılabilir ve giderilmesi için çözüm aranabilir. Sarımsak yardımı ile sakal çıkarma sarımsağın direk olarak surata sürülmesi çok gür sakalın değil, sakalın temelini oluşturacak tüylerin çıkmasını sağlar. Eğer hiç bir tüylenme yoksa başvurmanız gereken ilk  doğal yöntem yüzünüze sarımsak sürmek olabilir. 

Gür Sakal

Alternatif tıpta etkisi net olarak kanıtlanmamış bu yöntemi uygularken yüzünüzde bir takım  yanma hissi oluşur ise yüzünüzü bol su ile yıkayın ve yöntemi bir daha uygulamayın. Bir diğer yöntem ise badem yağı yardımıyla sakal çıkarma badem yağı sakal çıkarmada çok etkili bir yöntem  olarak kullanılmaz. Sakal gürleştirmekten ziyade daha çok sakal ve bıyığının  parlamasını isteyen kişiler  badem yağı sürerler. Tıraş yöntemi kullanılarak sakal çıkarmak Kişilerin tıraş olması sakalın gürleşmesi konusunda etkili bir yöntem olarak kullanılır. Ancak zaman çerisinde halk içerisinde  yaygınlaşmış olan tüyleri tersten alarak sakal çıkarma şeklinde bir yöntem aslında yoktur. Aksine çok  zararlı olan tersine tıraş, yüzü  tahriş eder ve ufak yaraların oluşmasına neden olur.İltihap oluşması tehlikesini de beraberinde getiren tersine tıraş yöntemini uygulamanız,var olan  sakallarınızı da kaybetmenize neden olabilir. Uygulanmasında zarar bulunmayan  tek yöntem ise, düzgün bir şekilde tıraş olunmasıdır. Uyguladığınız yöntemlere rağmen 4-5 ay içerisinde sakallarınızda gürleşme olmadıysa bir doktora başvurmanızda yarar vardır.

]]>
Ergenlikte Sakal https://www.sakal.gen.tr/ergenlikte-sakal.html Sat, 08 Dec 2018 10:33:48 +0000 Ergenlikte sakal, çocuğun ergenlik başlangıcındaki durumu ile ilgilidir. Bunun amaçlı ergenliğe girdiği zaman sakalının çıkması konusundaki tüm bilgiler burada verilmiştir.İstanbul Üniversitesi, Ergenlikte sakal, çocuğun ergenlik başlangıcındaki durumu ile ilgilidir. Bunun amaçlı ergenliğe girdiği zaman sakalının çıkması konusundaki tüm bilgiler burada verilmiştir.

İstanbul Üniversitesi,  İstanbul Tıp Fakültesi Büyüme Gelişme ve Genç Endokrinolojisi Bilim Dalı Öğretim Azasi Prof. Dr. Hülya Günöz, çocukta ergenlik çağında görülen gelişimi ve büyüme hormonunun eksikliği şeklinde neler yapılmalı gerekenleri açıkladı. Büyüme hormonu, doğumun başlangıcıyla beraber önem taşıyan bir hormondur.Doğum esnasında, bebeğin makattan gelişle doğurtulmaya çalışılması ve iri bebeğin normal yöntemle zorlukla doğurtulmaya çalışılması, ek olarak kafatasının kayıp görmesi, başka bir deyişle 'hipofiz bezinin kayıp görmesi' manasına gelmektedir. Sakal bıyık çıkış yaşı kişiden kişiye kısmi şeklinde değişse de hormonların salgılanmaya başladığı 15 yaşlarından sonraki 4-5 yıl süresince bedende önemli yapısal farklılıklar olabilir, şunlar sesin kalınlaşması, koltuk altı ve etek bölgesi kıllarının kalınlaşması ve bunları izleyen senelerde sakal bıyık çıkması biçimde sürdürür. 15-16 yaşlarında yumurtalıklar  büyümeye başlar büyümeye başladığında erkeklik özelliklerini tespit eden testosteron ve di hidro testosteron hormonlarının kanın içindeki seviyeyi de gittikçe artar. Artmaya başladıktan sonraki 1-2 yıl içerisinde en fazla yüksek değerlere ulaşır. Bu 2 hormondan sakal ve bıyık çıkmasında DHT hormonudur ve testosterondan meydana gelmektedir. Bu yaş grubundaki başlayan bu hormon tesiri seneler içerisinde etkili olabilir ve sakalın çıkması yeniden kişiye yönelik değişim gösteren bir olarak 16-21 yaşına denli başlayabilir ve başladıktan ek olarak sonra sertleşmesi 2 seneyi bulur. Jilet vurdukça sertleşeceği düşüncesi tamamıyle hata bir düşüncedir hakikat etki hidro testosteron  hormonudur başka bir deyişle bu hormon yoksa ne denli jilet vurulsa da sertleşmez bu hormon yeterlidir düzeydeyse hiç jilet vurulmasa bile sertleşir. Milletçe içinde yaygın meydana gelen bu inanış tümüyle yanlıştır. Neticede jiletle tıraş yaparken ek olarak yayvan sahaya jilet vurulur ama sakal ve bıyığın hudutları genetik şeklinde bellidir.
Ergenlikte Sakal

21-22 yaşına denli sakal bıyık çıkmadıysa çoğalış çıkmayacağı onay edilip ekim yapılabilir ama bu yaşlara denli sabredilmelidir. 22 yaşına denli sakal ve bıyıklar çıkıp kalınlaşmadıysa şu sıkıntılar akla gelmektedir.

1 - Hormon  (testosteron ya da di hidro testosteron üretilmemesi ve olmaması 
2 - Kıl köklerinin olmaması veya eksik olması 

Bu 2 vaziyetten ilkinde başka bir deyişle testosteron ya da di hidro testosteron yokluğunda gereksinim denli hormon verildiğinde sakallar çıkar ve normal kaliteye ulaşır. İkinci vaziyette başka bir deyişle genetik şeklinde o alanlarda kıl kökü yoksa bir çözüm kıl kökü nakli başka bir deyişle ekimdir. Bu hallerin netleşmesi amaçlı tercih olarak ise 21 yaşına denli beklenmeli ve ondan ek olarak sonra ekim yapılmalıdır. Sakal bıyık serumu, sakal bıyık çıkarıcı adı alt kısmında indirilmeye verilen ürünlerin hiçbirinin en minik bir tesiri olma olasılığı bulunmaz ve yalnızca ücret kazanmak için satılan ürünlerdir.
Bunların haricinde yanık izi, yara izi, sivilce izi, operasyon izi benzeri nedenlerle meydana gelen eksiklikler yaşa bakılmaksızın tamamlanabilir.  
Sakalın seyrek olması bu durumlardan ayrıdır, az sayıda sakal çıkmış olması hormonların normal meydana geldiğini ve o bölgelerde kıl kökü olmadığını gösterir. Bu benzeri vaziyetlerde başka bir deyişle belirli bölgelerde seyrek olması şeklinde 19 yaşından ek olarak sonra sıklaştırma yapılabilir. 
Hormon eksiği varsa tamamlanmalıdır. Hiç sakal yoksa ekim yaşı 21 yaşları şeklinde onay edilmeli ve tercih olarak ise bu yaştan öncesinde sakal ekilmemelidir. Sakal çıkaran serum benzeri ücret tuzaklarından da uzak durulmalıdır.
]]>
Keçi Sakalı https://www.sakal.gen.tr/keci-sakali.html Sat, 08 Dec 2018 10:53:59 +0000 Keçi Sakalı, Yetişkin erkeklerde çene altı ve yüzün belli bir bölümünde bulunan kılların tümüne verilen isme sakal denmektedir. Sakal, tarih öncesi toplumlarda, erkeklerin yüzünü soğuktan korumak amacı ile bırakılırdı Keçi Sakalı, Yetişkin erkeklerde çene altı ve yüzün belli bir bölümünde bulunan kılların tümüne verilen isme sakal denmektedir. Sakal, tarih öncesi toplumlarda, erkeklerin yüzünü soğuktan korumak amacı ile bırakılırdı. Ayrıca çene hattını daha geniş göstermesi için erkeğin kadın karşısında çekiciliğini arttırdığı düşüncesi ile bırakılırdı. Antik medeniyetlerde  durum biraz farklılaştı. Sakal, tanrısal bir güç sembolüne dönüştü. Kültürden kültüre haysiyet, onur, bilgelik gibi anlamları yüklendi. Büyük İskender, savaş esnasında düşmanın, yakın mesafede askerlerin sakallarından çekip onların bu şekilde canını yakarak  saf dışı bırakmasını engellemek için tüm orduya sinek kaydı tıraş olmayı  zorunlu hale getirdi. O zamana kadar savaşlarda kullanılan bu hile tekniği  böylece avantaj olmaktan çıktı. Sakal tıraşı olmak günümüz toplumunda lüksü, bakımlı olmayı, kurumsallığı, zenginliği temsil etse de özellikle son yıllarda erkekler arasında değişik tarzlarda sakla bırakma modası başlamıştır. Bu modanın değişik tarzları bulunmaktadır.

Keçi Sakalı
Keçi Sakal, bir diğer adı da top sakal olan keçi sakal bir islam geleneğidir. Arap toplumunda çok yaygın bir gelenektir. Keçi sakalın geçmişi Endülüs Emevileri ne kadar uzanmaktadır. Endülüs Emevilerinde ilim adamları, bilim adamları, entellektüller, tarihe yön veren kişiler, özellikle diğer Avrupa toplumlarındaki kişilerden ayrılmak için giyim, kuşamları ile ve bıraktıkları keçi sakal ile fark yaratmışlardır. O yüzdendir ki günümüz toplumunda akademisyen, entellektüel ve bilim adamlarının keçi sakal bırakma nedenlerindendir. 
]]>
Sakal Çıkarıcı https://www.sakal.gen.tr/sakal-cikarici.html Sun, 09 Dec 2018 05:29:37 +0000 Sakal Çıkarıcı, Sakallar kimi kişilerde bazen yeterince güçlü çıkmaz, kısmen seyreklikler açıklıklar olur, bu görünüş açısından bir çok insanı rahatsız etmektedir. Bu durumdan şikayetçi çoğu insan sakal ç
Sakal Çıkarıcı, Sakallar kimi kişilerde bazen yeterince güçlü çıkmaz, kısmen seyreklikler açıklıklar olur, bu görünüş açısından bir çok insanı rahatsız etmektedir. Bu durumdan şikayetçi çoğu insan sakal çıkarma yöntemlerine başvurmaktadır. Fakat uzmanlar öncelikle mucizevi sakal çıkarma ürünleri vb. tanıtımların gerçek olmadığı konusunda uyarıyorlar. Cildini kazıyıp sarımsak sürmek gibi tavsiyeler cilde fayda değil zarar verir ve bu tarz zararların telafisi oldukça zor bazen ise imkansızdır. 
Sakal Çıkarıcı
Yüzde yaklaşık olarak 30.000 civarında kıl kökü bulunur, bunların birçoğunu gözle göremeyiz zaten. Olgunlaşan kıl kökleri zaman içerisinde sakala dönüşürler. Sakal çıkaran ilaç tanıtımlarına inanılmaması gerektiğini vurgulamıştık, bunun sebebi ise eğer ki, bir insan bu tarz bir ürün geliştirirse bu durumda saç  dökülmesi, kellik sorununa da çözüm bulmuş olur böylece dünyanın en zengin insanları arasına girebilir. Günümüzde çoğu erkeğin sorunu olan ve kesin olarak bir çözümü bulunmayan bu problemin giderilmesi için başvurulacak çözümü doğal karışımlarda aramak gerekir. İlk önce bilinmesi gereken şey, 17 yaşına kadar sakalın çıkmayışının giderilmesi gereken bir rahatsızlık olmadığıdır. Fakat 17-20 yaşları arasında sakal çıkması gereken bölgelerde yer yer sakalların olmadığı görülürse bu bir rahatsızlık olarak algılanabilir ve giderilmesi için çözümler aranmalıdır

Sarımsak ile Sakal Çıkarma Yöntemi Nasıldır

Sarımsağın sakalların çıkmadığı yerlere sürülmesi daha gür sakalın değil, yüzdeki tüy köklerinin çıkmasını sağlar. Buna rağmen hiçbir şekilde tüylenme yoksa başvurulması gereken ilk yöntem yüze sarımsak sürmek olabilir, fakat yukarıda bahsettiğimiz üzere, kanatıp yara açmadan bu işlemi yapmamızda sağlık açısından fayda vardır. Tıpta etkisi tam olarak kanıtlanmamış bu yöntem uygulanırken eğer yüzde yanma hissi oluşursa yüz bol su ile durulanır ve bu yöntem bir daha uygulanmamalıdır. 

Badem Yağı ile Sakal Çıkarma Yöntemi Nasıldır

Bu yönteminde pek etkili bir yöntem olduğu söylenemez. Daha ziyade sakal ve bıyığın parlamasını isteyen kimseler badem yağını kullanırlar.

Tıraş Yöntemiyle Sakal Çıkarma Nasıldır

Tıraş olmak sakalın gürleşmesi için etkili bir yöntemdir. Fakat tersine tıraş, yüzü tahriş eder ve minik yaraların oluşmasına sebep olur. Enfeksiyon kapma tehlikesini beraberinde getiren tersine tıraş olma yöntemini uygulamak, çıkan sakalları  da kaybetmeye neden olabilir. Uygulanmasında zarar bulunmayan yöntem, doğru bir şekilde tıraş olunma yöntemidir.Uyguladığınız yöntemlere rağmen üç yada dört ay içerisinde sakallarda gürleşme olmadı ise bir hekime başvurmakta yarar vardır.

]]>
Badem Yağı Sakal https://www.sakal.gen.tr/badem-yagi-sakal.html Sun, 09 Dec 2018 12:44:25 +0000 Badem Yağı Sakal, Doğal olarak sakal çıkarmada badem yağı, üretimi sağlanan sağlık açısından bir çok faydası bulunan bir yağdır. Bu yağ içerisinde bulunan olan A vitamini ve K vitamini sayesinde oldukça fayda sa
Badem Yağı Sakal, Doğal olarak sakal çıkarmada badem yağı, üretimi sağlanan sağlık açısından bir çok faydası bulunan bir yağdır. Bu yağ içerisinde bulunan olan A vitamini ve K vitamini sayesinde oldukça fayda sağlar ve cilt sağlığımızı korur. Badem yağı iki tür olarak elde edilir, bu yağlar acı badem yağı ve tatlı badem yağı olarak bilinmektedir. Genel olarak tercih edilen badem yağı tatlı badem yağıdır. Tatlı badem yağı cilt sağlığı açısından bazı cilt kremlerinin yapımında ve genel olarak kozmetik ürünlerinin yapımında kullanılır. Ayrıca badem yağının içerisinde yüksek oranda protein kaynağı olan kalsiyum minerali, potasyum minerali, magnezyum minerali manganez, çinko mineralleri bulunmakta olup sağlığa faydası bir hayli fazladır. Badem yağı doğal olarak kullanımıyla yara iyileştirici, etkisi, enfeksiyon giderici etkisi, kan basıncını arttırıcı etkisi, yanıkları iyileştirici ve cildi yumuşatıcı etkilere sahiptir. Badem yağı sakal bakımında etkili olan bir yağdır. Sakal bakımında erkeklerin tercihi olarak ilk sırada yer alır. İş hayatından dolayı sakal bırakmak zor olsa da genel olarak düşünüldüğü zaman serbest olarak çalışan kişilerin bırakmış olduğu sakalların bakımında kullanımı sağlanır. Badem yağı sakalların daha canlı görülmesini olanak sağlar, sakalların daha gür çıkmasına olanak sağlar bunların yanı sıra erkeklerde sakal çıkmayan bölgelere uygulanmasıyla sakal köklerini besler ve yeniden o bölgede sakal oluşumunu etkilemektedir. Bu nedenle de sakal bakımı yanında bıyık bakımı içinde önemli etki sağlar.
Badem Yağı Sakal

Badem yağı sakal bakımı için kullanımı: Doğal olarak elde edilen badem yağının bulunmasıyla alınan badem yağı kullanımına şüphe duymadan başlanması gerekir. Avuç içerisine alınan bir miktar badem yağı sakal bölgesine sürülür ve elle iyice yedirilir. Bu işlem sakal bölgesine uygulama yapıldıktan sonra iki saat buyunca sakal bölgesine su değdirilmez sakalların iyice badem yağını emmesi için beklenir. Bu yöntem en kolay uygulama yöntemidir. Bunun yanı sıra badem yağı sakal bakımı amacıyla başka yağlarla da karıştırılarak uygulanabilir. Bunları belirtecek olursak eğer, bir miktar badem yağının içerisine birkaç diş sarımsak ezilerek ilave edilir ve bu karışım bir ay süreyle kapalı bir kap içerisinde hava almayacak şekilde bekletilir ve bu süre sonrasında sarımsak özlü badem yağı elde edilmiş olacaktır. Hazırlanmış olan badem yağlı sarımsak karışımlı yağ sakal bakımı için oldukça fayda sağlar. Hazırlanmış olan badem yağı sarımsak karışımı sarımsaktan dolayı oluşan kokunun sizleri rahatsız etmesi görülebilir fakat oluşan kokuyu engellemek amacıyla karışımın içine bir kaç damla lavanta damlatarak hem koku giderilir hem de karışım biraz daha güçlenmesi sağlanır. 

Badem yağı sakal bakımı yapımında oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır ve yukarıda belirtilen karışımın yanı sıra farklı olarak hazırlanan karışımlar da bulunur. Sakalınızın az çıkan yerlerinde sakalların gür çıkmasını sağlamak amacıyla ve hızlı sakal çıkartmak için, sakal bakımı yapımında aşağıda belirtilecek olan karışımlarda önerilmektedir. 
 • 30 miligram saf badem yağı,
 • 30 miligram saf Hint yağı,
 • 30 miligram saf biberiye yağı,
 • 20 miligram avokado yağı,
Yukarıda belirtilen ve doğal olarak bulunan badem yağı, Hint yağı, biberiye yağı ve avokado yağı bir kap içerisine alınır ve güzelce karıştırılır. Her gece sakal bölgesine güzelce uygulanır ve iyice sakallara elle yedirilir. Sabah kalktığınız zamanda sakal bölgesi yıkanacaktır. Sakal bölgenize uyguladığınız bu karışım 4-6 ay sonra etkisini gösterir ve sakalınızın sağlığına kavuşmasını sağlar. Badem yağı sakal için etkisini tıraştan sonra da gösterir. Kullanımı önerilir.
]]>
Sakal Uzatma https://www.sakal.gen.tr/sakal-uzatma.html Sun, 09 Dec 2018 19:41:23 +0000 Sakal uzatma, erkekler için çok önemlidir. Bayanlar için saç ne kadar önemliyse bir erkek için de sakal o kadar önemlidir. Son zamanlarda özellikle erkeklerde sakal uzatmak çok moda oldu. Bazı erkekler ke
Sakal uzatma, erkekler için çok önemlidir. Bayanlar için saç ne kadar önemliyse bir erkek için de sakal o kadar önemlidir. Son zamanlarda özellikle erkeklerde sakal uzatmak çok moda oldu. Bazı erkekler kendilerini daha erkeksi ve daha çekici olmak, görünmek için uzatırlar. Bazı erkekler sakal uzatmayı sever bazıları ise sevmez. Kiminin sakalı çok hızlı uzar, kiminin ısrarla yavaş uzuyor. Sakalın sağlığı ve bakımı çok önemlidir. Sakalı hızlı uzaması sağlıklı olması  için düzenli beslenmek gerekir. Saç için yapılan uyğulamalar ve bütün yöntemler sakallar için de yapılır. Ama yüz çok hassas cilde sahip olduğu için kullanılan ürünlere dikkat etmek gerekir. Şunlarada dikkat etmek gerekir. Düzenli uyumak gerekir. Çünkü düzenli uyku cilt hücrelerini yeniler ve sakalın hızlı uzamasını sağlar. A, B, C  ve E vitaminleri sakalın hızlı uzamasını sağlar. Bunun için sakallarının hızlı uzamasını isteyenler bu vitaminleri düzenli yemeye çalışsınlar.

Temiz olan yüzde sakal daha iyi uzar. Çünkü temiz yüz sakal köklerini canlandırıyor. Sigaradan ve sigara dumanı olan ortamlardan uzak durmalılar. Çünkü sigara kan dolaşımını yavaşlatıyor ve kıl köklerini bu sebeple beslenemiyor. Sakal uzatmak isteyenler stresten uzak durmalılardır. Çünkü stres saç dökülmesine sebep olduğu için sakallarında dökülüp seyrekleşmesine ve yavaş uzamasına  neden oluyor. Pul pul dökülen kuru bir yüzünüz varsa mutlaka bu ölü hücrelerden kurtulmalısınız. Bu ölü hücrelerden kese yardımı ile kurtulabilirsiniz. Proteinli besinlerden yemelisiniz. Mesela yumurta, balık, fındık gibi gıdalardan bol miktarda protein alınmalıdır. 
Sakal Uzatma
Yüz masajı yapmak sakalların daha gür çıkmasını ve hızlı uzamasını sağlıyor. Düzenli bir şekilde oval hareketlerle masaj yapmak gerekir. Nemlendirici kullanmak gerekir. Nemlendirici kullanmak yüzün yağ dengesini sağlıyor ve bu yağ dengesi sakallar için çok önemlidir. Kıl dönmelerinden kurtulmak çok  önemlidir. Çünkü kıl dönmeleri  sakalların eşit uzunlukta olmasını engeller. Sakalları eşit uzaması için kıl dönmesini önlemek için düzenli kese yapmak gerekir. Düzenli şekilde vücuda B vitamini almak gerekir. Bol bol su içmek ve meyve, sebze gibi gıdalar yemek gerekir. Çünkü sakallarınız daha gür ve daha uzun olacaktır. Sakallar düzenli olarak tıraş edin. Tıraş edildiğinde daha sağlıklı ve daha gür çıkar. Saçlar gibi kesildikçe yenilenir. Sakallar eğer çok uzunsa taramak da sakalların uzamamasını hızlandırıyor. Düzenli bakım her zaman sakallarınızın sağlıklı olmasını sağlar. Her sabah uyandığınızda yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Pis yağ hissinden kurtulmak ve  temiz olması sağlamak sakallarınızın daha  iyi çıkmasını ve hızlı büyümesini sağlar.

Cildinizi nemlendirin nemli bir cilt demek hızlı ve sağlıklı sakal demektir. Sakal uzatmak, peygamberlerin sünnetidir. Peygamber efendimiz de sakal uzatmıştır. Bıyıklarınızı kısaltın sakalınızı uzatın buyurmuşlardır. Dinimizde erkeğin sakalını kesmesi haramdır. Peygamber efendimiz sakal bırakmayı emretmiştir. Bir hadisinde de "sakalınızı salıverin " buyurmuşlardır. Sakalın bir tutamdan fazlasını kesmek sünnetir. Ama aşırı derecede uzatılması dinimize göre sünnete göre aykırıdır. Sakalın çok uzatılması mekruhtur. Sakal uzatıldığı zaman temiz bakmak ve düzeltmek gerekir. Sakal uzatmayıp sadece bıyık uzatmak sünnete aykırıdır. Sakal uzatmak erkeğin süsüdür. Sakalın duası bile vardır. Sakal hiç bir zaman çirkin değildir. Bazı iş yerlerinde sakala izin verilmiyor. Bu yüzden erkekler sakallarını uzatamıyorlar.
]]>
Sakal Boyası https://www.sakal.gen.tr/sakal-boyasi.html Mon, 10 Dec 2018 09:35:54 +0000 Sakal boyası, her yaştan erkeğin gerek tarz, gerek genç görünüm gerek başka bir nedenden dolayı tercih edebileceği etkili bir estetik yöntemdir. Ağırlıklı olarak sakalda kır renkteki ayrıntıların oluşması ile başvuru Sakal boyası, her yaştan erkeğin gerek tarz, gerek genç görünüm gerek başka bir nedenden dolayı tercih edebileceği etkili bir estetik yöntemdir. Ağırlıklı olarak sakalda kır renkteki ayrıntıların oluşması ile başvurulmaktadır. Uygun renk seçimi ve kaliteli marka tercihi ile bu konuda büyük gelişme kaydedileceği ise büyük bir olasılıktır.

Sakal boyası olarak piyasa çok sayıda ürün bulunabilir. Çağımızdaki bakımlı ve genç görünmek isteyen kişi sayısının artması, makyaj sektöründe her ürüne yansımış ve rekabeti kızıştırmış durumdadır. Ancak ürün çeşidi fazla olmasına rağmen, oldukça hassas bir nokta olan cilt bölgesine uygulamak üzere alınan bu ürünlerde, her markaya tenezzül etmemek ya da güvenmemek oldukça isabetli bir karar olacaktır. Zira uygun fiyata mal edilip sürümden kazanmak amacıyla piyasaya sürülen bazı ürünlerde ciltte büyük deformasyon yaratma ihtimali bulunan maddeler bulunmaktadır. 
Sakal Boyası
Sakal boyası hizmeti veren birçok kuaför bulunduğu gibi maalesef ki ülkemizde sakal boyatmaya bir alay unsuru olarak yaklaşan kuaförler de bulunmaktadır. Bu yüzden imajıyla ilgili isteğini hangi kuaföre söyleyeceği konusunda kararsız kalan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Müşterileri böyle bir ikileme sürükleyerek hem mesleklerinin adına hem de kendi kazanabileceği para potansiyeline darbe vurduklarının farkında olmayan bu kuaförler, gerekli seminerler ile eğitilmeye çalışılmaktadır.

Ancak en doğal hakkı olarak kuaför hizmetinin gelişmesini beklemek istemeyen kişiler, eczanelerden, marketlerden ya da internetten alabilecekleri sakal boyası ürünleri ile kendi işlerini kendileri görmeyi deneyebilirler. Üstelik bu deneme, oldukça kolay ve etkili bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Sakal boyası fiyatları klasik saç boyalarından bir miktar değişiklik gösterebilmektedir. Bunun nedeni, sakal kıllarının saçlara göre daha hassas olmaları ve burada boyanın kalıcılığını sağlamanın daha güç olmasıdır. Farklı kimyasallar katılarak üretildikleri için kaliteli markaların ürünlerinde, maliyet belirli oranlarda artmaktadır.

Sakal boyasının cilde uygulanması oldukça basittir. Kutu içinden çıkacak renk tüplerini uygun bir kapta birbirine katarak yine kutu içinden çıkacak sakal fırçası ile uygulanmak istenen bölgeye sürülmesi gerekir. Bu işlem, özellikle sakalın çıkış açısına ve sert yapısına uygun olarak tasarlanmış boya fırçası ile çok kısa bir süre içinde bitecektir. Bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar;
 • Farklı renkte olan renk tüplerini birbirlerine tamamen karışmadan asla sakala uygulamamak, tamamen homojen bir hale getirip sonra işleme başlamak,
 • Uygulanan bölge üzerine eşit miktarda sakal boyası sürmek,
 • Boyama işlemi bittikten sonra boya kuruyana kadar kesinlikle herhangi bir yüzeye temas etmemek şeklinde sıralanabilir.

Görüldüğü üzere uygulanış açısından saç boyasından pek bir farklı olmayan sakal boyama işleminde renk tonu seçimi de yine saç boyası ile paralellik göstermektedir. Özellikle kır ayrıntılar için uygulanan sakal boyasında orijinal sakal rengi ve saç rengi ile tamamen uyuşacak renk tonları tercih etmek önemlidir. Bunun için belirlenen derecelerden faydalanarak renk yoğunluğu ya da matlık derecesi seçilebilir. 

Aykırı tarzlara merakı olan ve imajını bu yönde belirleyen kişiler de sakal boyası modasının diğer müdavimleridir. Sakallarına farklı simetri ve yönlerde şekil vermek isteyen kişiler, uzunluk konusundaki bu aykırılığı, renk unsuru ile de desteklemek isteyebilmektedir. Ancak sakal boyasını kısa ve toplu bir sakal yapısına uygulamak, her zaman için uzun bir yapıya uygulamaktan daha kolaydır. 

Uzun sakallara sahip kişiler, boyayı uygulama işlemini gerçekleştirirken her bir tel arasına jölems]]> Sakal Çeşitleri https://www.sakal.gen.tr/sakal-cesitleri.html Mon, 10 Dec 2018 22:24:02 +0000 Sakal çeşitleri, modanın büyük ilerleme kaydettiği ve insanların kendilerine bakım yapmaya oldukça önem verdiği günümüzde oldukça fazlalaşmış ve yeni modeller ortaya çıkmıştır. Birçok erkeğin kendisine yakıştır Sakal çeşitleri, modanın büyük ilerleme kaydettiği ve insanların kendilerine bakım yapmaya oldukça önem verdiği günümüzde oldukça fazlalaşmış ve yeni modeller ortaya çıkmıştır. Birçok erkeğin kendisine yakıştırdığı ve uzatmayı planladığı sakal modelleri mevcuttur. Ancak gerek iş yeri disiplin kuralları gerek çevreye karşı "Yakışır mı ki" kaygıları nedeniyle bunu yapamayan çok sayıda erkek vardır. Kendi sınırlarını aşmak isteyen ve sinek kaydı modasından çıkmak isteyen erkekler ise istediği sakal çeşitlerini bularak kendilerine yeni imajlar yaratırlar. 

İşte bu imajı yaratırken ten rengine, çene yapısına vs. uygun sakal çeşitlerini bulmak çok önemlidir. Günümüz itibarı ile çevremizde oldukça fazla görülen ve belirli yaş grupları arasında rağbet gören farklı sakal çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi özellikle son yıllarda ortaya çıkan ve gençler arasında hayli popüler olan kabasakal modelidir. Sakalları gür çıkan erkekler bu sakal modelini rahatlıkla uzatıp deneyebilirler. Erkeklerin kadınlar tarafından güçlü bir yapıda görünmesini sağlayan bir sakal modelidir. Güçlü görünmekten hoşlanan ve kadınına da bu gücü hissettirmek isteyen erkeklerin tercih edebileceği sakal çeşitlerinden bir tanesidir. 
Sakal Çeşitleri
Ancak özellikle ülkemizde son yıllarda çok fazla kişide olması ve neredeyse her köşe başında karşılaşılabilecek bir model haline gelmesi, bu sakal modelinin dezavantajı olarak kabul edilebilir. Bu özelliği ile "Kimde olursa olsun, ben kendime bakarım" mantığıyla hareket eden erkekleri etkilemeyecektir. Ancak özgünlüğe önem veren ve hayatta her şeyin nadir bulunanından hoşlanan erkekleri tatmin etmeyecektir. 

Günümüz itibari ile her yaştan erkeğe hitap eden ve rağbet gören diğer bir model ise hafif sakaldır. Diğer sakal çeşitlerinin aksine çok fazla özellik istemeyen bir modeldir. Sakalın çıkış yönü, çıkış aralığı, ten rengi gibi hususlar dikkate alınmaksızın her erkeğin rahatça uzatıp kullanabileceği bir sakal modelidir. Spor kıyafetler ile oldukça uyum sağlaması ve sportif bir görünüm kazandırmasının yanında ağır ve ciddi kıyafetler ile birlikte tercih edildiğinde de kişiye ağırbaşlı ve olgun bir hava katabilmektedir. Üstelik herhangi bir düzenleme ya da şekillendirme yapılmadan uzatıldığı takdirde doğal görüntüsü ile etkileyici bir duruş ortaya çıkarmaktadır.

Sakal çeşitleri içerisinde en çok tercih edilen modellerden bir tanesi de top sakaldır. Şekil verilmesi ve korunması işlemlerinin zorluğu kabul edilebilir bir gerçek olmasına karşın; çoğu kişi bu zahmetleri göze alarak bu imajı benimsemektedir. Evde yapılan tıraş ile yapılması pek mümkün değildir. Kuaförlerde  çene yapısına göre uygun şekil verilerek gerçekleştirilir. Genellikle şeklin net ve doğru çıkarılması için ustura tercih edilmektedir. Sakal çeşitleri içerisinden toplu sakalı tercih eden kişilerin çene yapısının bu modele uygun olması önemlidir. Zira çene yapısı uygun olmayan kişilerin top sakalı kendilerine yakıştırmaları ya da bu sakaldan keyif almaları pek mümkün değildir. 

Kirli sakal ise erkek moda dünyasında trend olmuş diğer bir sakal çeşididir. Özellikle genç erkekler arasında yaygın olsa da orta yaşlı kişilerde de oldukça estetik bir görünüm ortaya çıkarmaktadır. Sakal çeşitleri içerisinde hafif sakal ile benzerlik göstermektedir. Ancak ikisi arasındaki fark, kirli sakalın uygun yüz yapısı, sakal çıkış şekli, sıklığı gibi özellikleri daha fazla arıyor olmasıdır. Kirli sakal bırakacak kişilerde ters sakal çıkışının olmaması, görünümün bozulmaması açısından çok önemlidir. Ters çıkan sakallar, kaşıntı yaparak kişiyi rahatsız ettiği gibi kirli sakalın en büyük özelliği olan ahenkli görünüm özelliğini de yok etmektedir. Bu yüzden her yüze uygulanamayacak bir sakal modelidir. 
]]>